Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: Rozpoczął się proces działaczy Młodego Frontu

0
Podziel się

Proces lidera opozycyjnej białoruskiej organizacji młodzieżowej Młody Front
Źmiciera Daszkiewicza i działacza tej organizacji Eduarda Łobaua rozpoczął się we wtorek w Mińsku.
Są oskarżeni o "szczególnie złośliwe chuligaństwo"; grozi za to od 3-10 lat więzienia.

bEiuqHpN

Proces lidera opozycyjnej białoruskiej organizacji młodzieżowej Młody Front Źmiciera Daszkiewicza i działacza tej organizacji Eduarda Łobaua rozpoczął się we wtorek w Mińsku. Są oskarżeni o "szczególnie złośliwe chuligaństwo"; grozi za to od 3-10 lat więzienia.

Daszkiewicz i Łobau oświadczyli na początku rozprawy, że nie ufają sądowi, który uważają za antykonstytucyjny.

Obaj zostali zatrzymani w Mińsku 18 grudnia ub. roku, w przeddzień wyborów prezydenckich. Milicja twierdzi, że pobili, używając łomu, dwóch ludzi. Według przyjaciół Daszkiewicza został on zabrany do samochodu przez nieznanych ludzi, gdy wyszedł z mieszkania wyrzucić śmieci. Wcześniej, w dniach przed wyborami lider Młodego Frontu był zatrzymywany dwukrotnie.

bEiuqHpP

Na wtorkowej rozprawie na sali nie ma ludzi, którzy według oskarżenia zostali przez nich pobici. Odpowiadają oni na pytania sądu z przylegającego pokoju, do którego otworzono drzwi. Na posiedzeniu obecni są krewni oskarżonych, dziennikarze, przedstawiciel ambasady USA.

Daszkiewicz został w 2006 roku skazany na 1,5 roku pozbawienia wolności za przynależność do nielegalnej organizacji, czyli nie mającej rejestracji w białoruskim Ministerstwie Sprawiedliwości. Odbył ponad rok kary, w 2008 roku został zwolniony na cztery miesiące przed upływem wyroku.

Łobau nie był wcześniej sądzony.

W 2007 roku za działalność w Młodym Froncie skazano na kary grzywny kilku innych działaczy. Organizacja Białoruski Komitet Helsiński uznała wówczas, że aktywiści organizacji są prześladowani z przyczyn politycznych. Młody Front wielokrotnie próbował się oficjalnie zarejestrować jako organizacja, ale za każdym razem spotykał się z odmową władz. Ostatecznie zarejestrował się w Czechach.

bEiuqHpV

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

awl/ ro/

bEiuqHqq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)