Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: Służby podatkowe złożyły pozew ws. współpracownika Bialackiego

0
Podziel się

Inspekcja podatkowa w Mińsku złożyła pozew w sprawie obrońcy praw człowieka
Walancina Stefanowicza, twierdząc, że zalega on z podatkami na sumę ponad 37 mln rubli (ok. 20 tys.
złotych) - podała w czwartek niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".

bEhVvPcR

Inspekcja podatkowa w Mińsku złożyła pozew w sprawie obrońcy praw człowieka Walancina Stefanowicza, twierdząc, że zalega on z podatkami na sumę ponad 37 mln rubli (ok. 20 tys. złotych) - podała w czwartek niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".

Stefanowicz, działacz Centrum Praw Człowieka "Wiasna", jest bliskim współpracownikiem Alesia Bialackiego, aresztowanego w sierpniu szefa tej organizacji. Jak informowała "Wiasna" po zatrzymaniu Bialackiego, również Stefanowicz miał konta za granicą, o których dowiedziały się białoruskie służby. Kwoty te były jednak niższe niż w przypadku Bialackiego i groziła mu jedynie sprawa karna, a nie administracyjna.

Dane o koncie Bialackiego, umożliwiające jego aresztowanie, przekazała Białorusi Litwa; potem okazało się, że zrobiła to również Polska.

bEhVvPcT

Stefanowicz po aresztowaniu Bialackiego wyjechał na Litwę. Teraz służby podatkowe twierdzą, że nie zapłacił 31,5 mln rubli białoruskich (ponad 17 tys. zł) podatku, żądana kwota zawiera ponadto 6 mln rubli (ponad 3 tys. zł) odsetek.

Według "Wiasny" na zagranicznych kontach obu działaczy były środki przekazywane na działalność organizacji, w tym na pomoc osobom prześladowanym na Białorusi z przyczyn politycznych.

Niezarejestrowana oficjalnie "Wiasna" jest jedną z najbardziej znanych białoruskich organizacji pozarządowych.

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

bEhVvPcZ

awl/ jo/ mc/

bEhVvPdu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)