Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś świętuje 90. rocznicę urodzin prezydenta Izraela

0
Podziel się

Prezydent Izraela Szimon Peres przyszedł na świat w wiosce Wiszniewo w obwodzie witebskim.

Białoruś świętuje 90. rocznicę urodzin prezydenta Izraela
(Polaris/East News)
bDzjoOpx

W obchodach uczestniczyła jego córka Cwija Walden - podały białoruskie media.

Początkowo planowano, że na środowe uroczystości przyjedzie sam Peres, ale - jak informują białoruskie media - nie pozwolił mu na to stan zdrowia.

W obecności ambasadora Izraela na Białorusi Josifa Szagala otwarto w Wiszniewie wystawę _ Szimon Peres: droga od ulicy Wileńskiej w Wiszniewie do ulicy Prezydenckiej w Jerozolimie _, na której pokazano m.in. zdjęcia rodziny Perskich oraz Szimona Peresa. Jak zapowiedzieli przedstawiciele władz lokalnych, wystawa ta ma stanowić zaczątek muzeum Peresa, które jest planowane w Wiszniewie.

bDzjoOpz

W miejscu, gdzie stał dom, w którym Icchakowi i Sarze Perskim urodził się syn Szimon, odsłonięto znak pamiątkowy. Goście napili się też wody z zachowanej studni przy byłym domu Perskich.

- _ Szimon Peres jest o rok starszy ode mnie. Razem chodziliśmy do szkoły przez rok, w 1933 r. - powiedział Władysław Wołkow z Wiszniewa. - On początkowo uczył się w szkole żydowskiej, a dopiero potem przeszedł do polskiej, gdzie ja chodziłem _.

_ - Mieszkał po drugiej stronie ulicy. Wołaliśmy na niego Sioma. Wtedy jeszcze nosił nazwisko Perski. Razem ganialiśmy. A rozmawialiśmy po polsku, wszyscy Żydzi znali tu polski _ - mówi Wołkow, podkreślając, że Peres odwiedził go w jego domu podczas wizyty na Białorusi w 1998 r.

Wołkow mówi, że przed wojną Wiszniewo miało około 3,5 tys. mieszkańców, z czego 2 tys. stanowili Żydzi. - _ Dobrzy to byli ludzie, biznes rozwijali. Teraz nie został ani jeden. A po polsku umie już tylko jedna nauczycielka i ja _ - dodał.

bDzjoOpF

Urodzony 2 sierpnia Peres opuścił Wiszniewo, jako 11-letnie dziecko i wraz z rodzicami w 1934 r. udał się do Jerozolimy. Wszyscy jego krewni, którzy pozostali w Wiszniewie, zaginęli podczas drugiej wojny światowej.

Z Białorusi pochodziło także dwóch innych prezydentów Izraela: we wsi Motol w obwodzie brzeskim urodził się pierwszy szef państwa izraelskiego Chaim Weizmann, zaś w Mirze w obwodzie grodzieńskim Zalman Szazar, który był prezydentem Izraela od 1963 do 1972 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Leczy się u Łukaszenki. Przysłali mu agentów Po ujawnieniu informacji, że były szef izraelskiego Mosadu Meir Dagan przebywa w szpitalu w stolicy Białorusi, Mińsku, Izrael zwiększył jego ochronę z obawy przed zamachem.
Izrael dziękuje Łukaszence za...wątrobę Na Białorusi przeprowadzono transplantację byłemu szefowi izraelskiego wywiadu.
Łukaszenko przyznał sędzi order. Za co? Walancina Kruk w 2003 r. rozpatrywała sprawę pozbawienia organizacji pozarządowej rejestracji z powodu udziału jej działaczy w monitorowaniu wyborów prezydenckich.
bDzjoOqa
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)