Notowania

wiadomości
22.02.2014 08:48

Białoruś: W Lidzie znaleziono sztandar szkolny z nazwiskiem Narutowicza

Na strychu szkoły w Lidzie, która przed wojną nosiła imię Gabriela Narutowicza, znaleziono przedwojenny sztandar szkolny z nazwiskiem pierwszego prezydenta Polski - poinformował dyrektor placówki Siarhiej Fanasau.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Na strychu szkoły w Lidzie, która przed wojną nosiła imię Gabriela Narutowicza, znaleziono przedwojenny sztandar szkolny z nazwiskiem pierwszego prezydenta Polski - poinformował dyrektor placówki Siarhiej Fanasau. *

Szkoła nr 1 w Lidzie na zachodzie Białorusi przechodzi właśnie gruntowny remont. Liczący 86 lat budynek wymagał odnowienia, gdyż stara podłoga załamywała się, a drewniany strop był już spróchniały.

Znaleziony sztandar jest z jednej strony biały, a z drugiej czerwony. Wyszyto na nim Matkę Boską oraz orła w koronie. Został odkryty między krokwiami po rozpoczęciu generalnego remontu dachu. Jest w niezłym stanie, ale oddano go do konserwacji.

"Początkowo zamierzano wyremontować salę gimnastyczną, której strop był w dramatycznym stanie, i przebudować część centralną gmachu. Ale kiedy rozpoczęto prace, okazało się, że budynek jest w gorszym stanie, niż się wydawało. Dlatego postanowiono poddać renowacji całą szkołę" - powiedziała Radiu Swaboda kierowniczka nadzoru nad projektem renowacji Wolha Kazak.

Dyrektor szkoły mówi, że niegdyś mieściły się w niej pod jednym dachem dwie szkoły - żeńska i męska, ale w 1934 r. placówka była już koedukacyjna. W 1939 r. w budynku otwarto znów dwie szkoły: rosyjską i białoruską.

Podczas wojny ulokowano w budynku niemiecki szpital wojskowy, gdyż - jak mówi Fanasau - "był on wtedy jednym w lepszych w centrum miasta - w każdej klasie znajdowała się umywalka i woda".

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz