Notowania

białoruś
19.12.2008 06:55

Białoruś w Unii i NATO? Nie ma mowy!

Alaksander Łukaszenka ucina spekulacje o prozachodnich aspiracjach Mińska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Białorusi Alaksander Łukaszenka oświadczył, że jego kraj nie zamierza wstąpić do UE ani do NATO. Na razie nie zamierza też reagować na projekt budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej.

Białoruś podziela jednak w sprawie tarczy stanowisko Rosji - zaznaczył prezydent, który wypowiadał się w obszernym wywiadzie dla białoruskich mediów. Jego fragmenty zacytowała agencja BEŁTA.

Mówiąc o Unii Europejskiej, Łukaszenka oświadczył, że nie proponowała ona Białorusi członkostwa, tak więc jego kraj nawet nie rozważa tej możliwości.

Jego zdaniem Unia zdała sobie sprawę z nierealności 12-punktowego planu pełnej demokratyzacji Białorusi, który wcześniej wyznaczał jej politykę wobec władz w Mińsku. _ UE przedstawiła nam do wypełnienia 12 warunków, nawet nie myśląc, na ile realne jest ich wypełnienie w naszych warunkach _ - stwierdził Łukaszenka.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Białoruska opozycja wynajmie speców od wizerunku ]( http://news.money.pl/artykul/bialoruska;opozycja;wynajmie;specow;od;wizerunku,133,0,405637.html )
* [ Szczyt ZBiR odwołany. Łukaszenka nie przyjedzie ]( http://news.money.pl/artykul/szczyt;zbir;odwolany;lukaszenka;nie;przyjedzie,178,0,404658.html )
* [ Łukaszenka dostał miliard dolarów z Moskwy ]( http://news.money.pl/artykul/lukaszenka;dostal;miliard;dolarow;z;moskwy,69,0,386373.html )

W październiku UE zadecydowała o ociepleniu stosunków z reżimem Łukaszenki, uznając pewien postęp w procesie wyborczym. Na pół roku zawiesiła sankcje wizowe wobec przedstawicieli władz, w tym prezydenta, zapowiadając, że po tym czasie przyjrzy się skutkom tej decyzji i utrzyma lub cofnie zawieszenie restrykcji.

_ - Europejczycy zaczęli rozumieć _, że ich wymagania nie są możliwe do przyjęcia - ocenił Łukaszenka. Zaznaczył również, że jego kraj nie rozpatruje wstąpienia do NATO. Białoruś _ powinna dążyć do tego, by być cichą przystanią dla kapitału i inwestorów, a nie dołączać do jakichkolwiek bloków _ - ocenił.

O ewentualnej reakcji na budowę elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach białoruski prezydent powiedział: _ Po pierwsze, w Europie jeszcze nie ma żadnych tarcz antyrakietowych, a po drugie, to (reakcja na tarczę - PAP) wielkie pieniądze, których na razie nie mamy _.

Oznajmił też, że Białoruś opowiada się za normalizacją stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. _ Chciałoby się, by nowa administracja to rozumiała _ - dodał.

Tagi: białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz