Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: Wyroki za szpiegostwo na rzecz Litwy

0
Podziel się

Na 10 i 8 lat więzienia skazał białoruski sąd wojskowy dwóch obywateli
Białorusi za szpiegostwo na rzecz Litwy - poinformowała we wtorek państwowa agencja BiełTA,
powołując się na białoruskie KGB.

bEpERjcl

Na 10 i 8 lat więzienia skazał białoruski sąd wojskowy dwóch obywateli Białorusi za szpiegostwo na rzecz Litwy - poinformowała we wtorek państwowa agencja BiełTA, powołując się na białoruskie KGB.

Dwóch mężczyzn zatrzymano w marcu 2012 r. "Przeprowadzone przez Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) działania operacyjno-poszukiwawcze oraz śledcze pozwoliły uzyskać niepodważalne dowody ich przestępczej działalności" - powiedział rzecznik KGB Artur Strech.

W trakcie działań operacyjnych skonfiskowano "nośniki elektroniczne oraz inne przedmioty i materiały dowodzące ich szpiegowskiej działalności" - informuje KGB.

bEpERjcn

Wyrok zapadł w poniedziałek. Według ekspertów "materiały zgromadzone i przygotowane do przekazania litewskim służbom specjalnym to informacje stanowiące tajemnicę państwową Republiki Białoruś".

Jeden ze skazanych to były wojskowy, który po odejściu ze służby w białoruskich siłach zbrojnych zamieszkał na Litwie. Według KGB "otrzymał od litewskiego wywiadu wojskowego zadanie utworzenia na Białorusi sieci agenturalnej, mogącej gromadzić informacje o funkcjonowaniu sił powietrznych oraz obrony przeciwlotniczej". Już jako rezydentowi litewskie służby specjalne udzieliły mu - twierdzi KGB - wsparcia finansowego na uruchomienie w Białorusi projektu komercyjnego.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/ mow/

bEpERjcO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)