Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś zawraca z granicy transporty z unijną wieprzowiną

0
Podziel się:

#
dochodzą dane statystyczne dotyczące eksportu z Polski i UE na Białoruś
#

# dochodzą dane statystyczne dotyczące eksportu z Polski i UE na Białoruś #

31.01. Mińsk (PAP) - Białoruś zaczęła zawracać z granicy samochody z unijną wieprzowiną - powiadomiły w piątek białoruskie media, powołując się na szefa rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergieja Dankwerta.

W czwartek Rosja wstrzymała import wieprzowiny z UE. Powodem było wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń.

"Omawialiśmy wspólne stanowisko ws. kwestii dostarczania produkcji wieprzowej przez granice Unii Celnej (Białorusi, Rosji i Kazachstanu)" - oświadczył Dankwert po rozmowach z wicepremierem Białorusi Michaiłem Rusym. "Nasi koledzy potwierdzili, że zaczęli zawracać samochody z wieprzowiną z UE, wychodząc z założenia, że produkcja ta nie odpowiada wymogom certyfikatu weterynaryjnego" - dodał.

Przypomniał, że certyfikat weterynaryjny oznacza, iż dostawy mięsa są możliwe tylko wówczas, jeśli terytorium eksportera jest wolne od afrykańskiego pomoru świń.

Jak dodał, z granicy białoruskiej zawrócono już około 40 samochodów z UE.

Polska była w ubiegłym roku największym eksporterem wieprzowiny na Białoruś. Według danych białoruskiego urzędu statystycznego Biełstat w miesiącach styczeń-listopad 2013 r. wwieziono ponad 24 tys. ton wieprzowiny z Polski o wartości 79 mln USD. Z całej UE Białoruś sprowadziła w tym czasie 63 tony tego mięsa.

Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty na Litwie w ubiegły piątek u padłych dzików na pograniczu białoruskim, na terenie rejonów solecznickiego i orańskiego. Służby weterynaryjne utrzymują, że nie stwierdzono dotychczas zwiększonej śmiertelności u świń.

Ogniska afrykańskiego pomoru świń wykryto w ubiegłym roku na Białorusi: w obwodzie grodzieńskim (zachód kraju), mińskim (centrum) i witebskim (północ). Z tego powodu wybito w zeszłym roku jedną trzecią populacji dzików w tym kraju oraz część świń w tych obwodach.

Chorobę ASF po raz pierwszy opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, bo nie ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. ASF nie jest groźna dla ludzi, ale pociąga za sobą duże straty materialne. W Polsce nigdy tej choroby nie zanotowano.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ je/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)