Notowania

białoruś
30.06.2009 21:52

Białoruś: Zeltser wypuszczony z więzienia

Z białoruskiego więzienia wyszedł we wtorek amerykański prawnik Emmanuel Zeltser, więziony z powodu oskarżeń o szpiegostwo przemysłowe - poinformowała agencja Reutera, powołując się na świadka.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Z białoruskiego więzienia wyszedł we wtorek amerykański prawnik Emmanuel Zeltser, więziony z powodu oskarżeń o szpiegostwo przemysłowe - poinformowała agencja Reutera, powołując się na świadka. *

Wcześniej w tym dniu, gdy w Mińsku przebywała delegacja Kongresu USA, podano, że Zeltser, skazany w zeszłym roku na trzy lata więzienia, został ułaskawiony przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę.

"Wyszedł w towarzystwie personelu więziennego i przedstawicieli ambasady USA (...), wszedł do samochodu należącego do ambasady i odjechał" - opisał świadek, fotograf Nikołaj Titow.

Amerykanie nalegali na uwolnienie Zeltsera, przekonując, że jest w złym stanie zdrowia. Prawnik jest diabetykiem, ma artretyzm, chore serce i wrzód żołądka. W czerwcu prowadził w więzieniu głodówkę.

Mieszkający w Nowym Jorku Zeltser, specjalizujący się w badaniu przestępczości zorganizowanej w Rosji i byłych republikach radzieckich, został aresztowany razem z asystentką, Rosjanką Władleną Funk, w marcu zeszłego roku w Mińsku.

Jeszcze przed rozpoczęciem w lipcu procesu mówiono o traktowaniu Zeltsera w sposób nieodpowiedni przy jego stanie zdrowia. Stowarzyszenie nowojorskich prawników stwierdziło wówczas, że Zeltser był regularnie bity.

Część obserwatorów białoruskiej sceny politycznej uznało proces Zeltsera za kolejny przejaw białorusko-amerykańskiej "zimnej wojny" rozpoczętej po wprowadzeniu przez Waszyngton sankcji gospodarczych przeciwko białoruskiemu koncernowi "Biełnaftachim". (PAP)

4336668 arch.

awl/ mc/

Tagi: białoruś, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz