Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: Związek dziennikarzy o projekcie dekretu o internecie

0
Podziel się

Wiceprzewodniczący niezależnego Białoruskiego Związku Dziennikarzy (BAŻ)
Andrej Bastuniec ocenił, że projekt dekretu o internecie, który został opublikowany w białoruskiej
sieci, może w razie jego przyjęcia "poważnie ograniczyć wolność internetu" na Białorusi.

bEhOHSiJ

Wiceprzewodniczący niezależnego Białoruskiego Związku Dziennikarzy (BAŻ) Andrej Bastuniec ocenił, że projekt dekretu o internecie, który został opublikowany w białoruskiej sieci, może w razie jego przyjęcia "poważnie ograniczyć wolność internetu" na Białorusi.

Komentarz Bastuńca zamieścił we wtorek wieczorem portal "Biełorusskije Nowosti".

Dokument zatytułowany "O sposobach udoskonalenia korzystania z narodowego segmentu globalnej sieci komputerowej Internet" przewiduje m.in., że operatorzy, osoby prawne czy przedsiębiorcy indywidualni, świadczący usługi korzystania z internetu, są zobowiązani do identyfikowania klientów.

bEhOHSiL

Przewiduje również rejestrację stron internetowych w trybie przewidzianym przez Radę Ministrów Białorusi w uzgodnieniu z Centrum Operacyjno-Analitycznym (OAC) w administracji prezydenta Białorusi. Informacje o zarejestrowanych stronach miałyby być przekazywane do OAC.

Bastuniec przyznał, że na razie chodzi tylko o projekt. "Jednak jeśli to, co w nim napisano, wejdzie w życie, to oznacza to dość poważne ograniczenie wolności internetu na Białorusi" - powiedział. Dodał: "Widzimy, że nadchodzi powrót do regulowania działalności mediów internetowych".

Zdaniem szefa największego portalu białoruskiego tut.by, Jury Zisera, w razie wejścia dekretu w życie odpowiednie organy będą mogły legalnie "odcinać niewygodne strony internetowe". "Będzie tak, jak z +wrogimi rozgłośniami+ w czasach sowieckich. Zagłuszarki oczywiście działały, ale kto chciał, ten słuchał" - dodał Ziser.

Nie udało się uzyskać oficjalnego komentarza Ministerstwa Informacji ani OAC - informują "Biełorusskije Nowosti". (PAP)

bEhOHSiR

awl/ ap/

int.

bEhOHSjm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)