Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja na białorusi
20.03.2013 10:12

Białorusini dostają najwięcej wiz schengeńskich

Obywatele Białorusi pozostają liderami pod względem liczby otrzymywanych wiz Schengen na głowę mieszkańca kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Obywatele Białorusi pozostają liderami pod względem liczby otrzymywanych wiz Schengen na głowę mieszkańca kraju - poinformował na swym portalu internetowym niezależny tygodnik _ Nasza Niwa _.

W ubiegłym roku na 1000 obywateli Białorusi przypadły 73 wydane wizy Schengen, podczas gdy na 1000 obywateli Rosji - 41 wiz, a Ukrainy - 28. Ogółem w 2012 roku Białorusini dostali 693 tys. wiz Schengen, o 113 tys. więcej niż rok wcześniej. W liczbach bezwzględnych najwięcej wiz Schengen otrzymywały w 2011 roku Rosja (5,2 mln), Ukraina oraz Chiny (po 1,1 mln).

Najwięcej wiz schengeńskich wydała Białorusinom w zeszłym roku Polska - prawie 292 tys., z czego 192 tys. to wizy wielokrotne. Kolejne państwa UE pod względem liczby wydanych Białorusinom wiz Schengen to Litwa (193 tys.) i Niemcy (66 tys.).

_ Nasza Niwa _ podkreśla, że w zeszłym roku najmniej wiz schengeńskich wydała Białorusinom Szwecja - tylko 3200. _ To nie dziwi biorąc pod uwagę ubiegłoroczne wydarzenia w białorusko-szwedzkim życiu dyplomatycznym _ - pisze tygodnik.

4 lipca 2012 roku dwoje Szwedów zrzuciło z awionetki nad południowymi obrzeżami Mińska i nad Iwieńcem (50 km na zachód od Mińska) kilkaset pluszowych misiów, do których były przyczepione karteczki z apelami o wolność słowa na Białorusi.

Miesiąc później białoruskie MSZ powiadomiło, że nie przedłużyło akredytacji szwedzkiemu ambasadorowi Stefanowi Erikssonowi. Białoruś wystąpiła później do władz w Sztokholmie o odwołanie pozostałych pracowników szwedzkiej ambasady w Mińsku.

Czytaj więcej w Money.pl
Tę stolicę odśnieżają w czynie społecznym Mieszkańcy białoruskiej stolicy mają odśnieżać miasto po przejściu niżu Xaver, który pod koniec ubiegłego tygodnia sparaliżował ruch uliczny.
Jak Polacy będą walczyć z tym reżimem? Celem jest wsparcie demokratycznych przemian na Białorusi i uzmysłowienie bezsensu trwania niektórych polityków.
Nowi w strefie Schengen? Niemcy przeciwne Przed końcem 2013 r. UE powróci do tematu przyjęcia Rumuni i Bułgarii do strefy Schengen.
Tagi: sytuacja na białorusi, białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz