Notowania

stosunki usa-iran
04.08.2013 18:35

Biały Dom: Jesteśmy gotowi współpracować z nowym rządem Iranu

Po wygranej Rowhaniego w czerwcowych wyborach prezydenckich Biały Dom złożył mu gratulacje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(willwhitedc/CC/Flickr)

Stany Zjednoczone są gotowe do współpracy z nowym rządem Iranu - powiedział w rzecznik Białego Domu Jay Carney. W irańskim parlamencie zaprzysiężony został w nowy prezydent Hasan Rowhani.

_ Zaprzysiężenie prezydenta Rowhaniego daje Iranowi możliwość podjęcia szybkich działań w celu rozwiania głębokiego zaniepokojenia wspólnoty międzynarodowej irańskim programem nuklearnym _ - oświadczył Carney.

_ Jeśli nowy rząd Iranu dokona wyboru, by rzeczywiście i na poważnie zaangażować się w wypełnianie zobowiązań międzynarodowych i znalezienie pokojowego rozwiązania tej kwestii, znajdzie w USA życzliwego partnera _ - dodał rzecznik.

Po wygranej Rowhaniego w czerwcowych wyborach prezydenckich Biały Dom złożył mu gratulacje.

Nowy prezydent Iranu postrzegany jest jako bardziej umiarkowany niż jego poprzednik Mahmud Ahmadineżad. Na uroczystości zatwierdzenia go w sobotę na urzędzie Rowhani zapowiedział, że jego rząd będzie zabiegał o _ odnowienie konstruktywnego porozumienia ze światem _. Z jego wyborem niektóre siły na Zachodzie wiążą nadzieje na rozstrzygnięcie sporu wokół prowadzonych przez Iran prac nad wzbogaceniem uranu.

Zachód podejrzewa, że Iran potajemnie pracuje nad bronią nuklearną. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto cywilny. USA i Izrael zastrzegają, że dopuszczają wszystkie warianty działania - łącznie z atakiem zbrojnym - by nie dopuścić do pozyskania przez Teheran broni jądrowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama odkurza plan pobudzania gospodarki Prezydent USA proponuje inwestycje publiczne, w tym zwłaszcza w infrastrukturę, przemysł, edukację i badania.
Biały Dom komentuje wybory w Iranie Już wczoraj, gdy ogłoszono zwycięstwo Rowhaniego w wyborach, Biały Dom wyraził zainteresowanie rozwiązaniem na drodze dyplomatycznej sporu o program nuklearny Iranu.
Ewakuacja Białego Domu. Co z Obamą? Z zachodniego skrzydła budynku, w którym znajduje się gabinet prezydencki i biura najwyższych rangą urzędników, wyprowadzono ludzi.
Tagi: stosunki usa-iran, obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz