Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białystok chce odbudować szkołę w Sandomierzu

0
Podziel się

Miasto Białystok chce wyremontować szkołę w zalanym przez powódź
Sandomierzu - poinformował we wtorek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Muszą się na to
jeszcze zgodzić radni.

bEhOLZSd

Miasto Białystok chce wyremontować szkołę w zalanym przez powódź Sandomierzu - poinformował we wtorek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Muszą się na to jeszcze zgodzić radni.

Przygotowywany jest projekt uchwały w tej sprawie. Sprawą zajmą się radni na najbliższej sesji 31 maja - poinformował przewodniczący Rady Miejskiej Białegostoku Włodzimierz Kusak.

Białystok chciałby wyremontować Szkołę Podstawową nr 3 przy ulicy Flisaków - poinformował prezydent Truskolaski. Zaznaczył, że jeszcze nie wiadomo, ile będzie potrzeba środków na ten cel, kwota może sięgać nawet 1 mln zł. Będą to pieniądze z budżetu Białegostoku. Mówił, że rozmawiał już o szkole z burmistrzem Sandomierza. Szkoła jest teraz zalana przez wodę, a dokładne straty będzie można oszacować dopiero w jakiś czas po opadnięciu wody.

bEhOLZSf

Jak mówił prezydent Truskolaski, miasto Kielce chce pomóc w remoncie gimnazjum nr 2 w Sandomierzu.

Prezydent pytany o to, skąd akcja pomocy akurat dla Sandomierza powiedział, że zdecydowały o tym różne aspekty i więzi. Przyznał, że to on podjął decyzję o wyborze akurat tego miasta. Mówił, że był w Sandomierzu niedawno, to bardzo piękne miasto i widzi teraz jak bardzo ucierpiało przez powódź. Podkreślił też, że oba miasta łączy niejako osoba "wybitnego białostoczanina" biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza.

Pod hasłem solidarności z powodzianami przebiegać będą zaplanowane na czwartek w Białymstoku uroczystości z okazji 20-lecia samorządu. W akcję pomocy będą się mogli włączyć wszyscy mieszkańcy miasta. Wieczorem na Rynku Kościuszki odbędzie się koncert pt. "20 lat samorządu. Białystok - mamy głos. Solidarni z powodzianami", w trakcie którego Polski Czerwony Krzyż przeprowadzi kwestę na rzecz powodzian.

"Sytuacja powodziowa w naszym kraju jest dosyć dramatyczna, chcemy świętować, a jednocześnie zachęcić mieszkańców, aby otworzyli swoje serca na potrzeby powodzian" - mówił o koncercie Truskolaski.

bEhOLZSl

Jak powiedział prezes zarządu okręgowego PCK w Białymstoku Zbigniew Misiejuk, pieniądze do puszek będą zbierać wolonatriusze. Kwesta będzie kontynuowana w piątek na ulicach miasta.

Jak poinformował Truskolaski, organizowana jest także zbiórka darów rzeczowych, które można przynosić do Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Warszawskiej 3, a także do miejsc zaoferowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową Słoneczny Stok przy ulicach Witosa 34 i Magnoliowej 4. Chodzi o takie artykuły jak: żywność o długim terminie przydatności do spożycia, środki czystości, koce.

Pieniądze dla powodzian będą też zbierane w innych miastach w Podlaskiem: Suwałkach, Łomży, Hajnówce, Grajewie - poinformowała dyrektor zarządu okręgowego PCK Ekżbieta Paszkowska. Transport darów zaoferował wojewoda podlaski - dodała.

Akcja pomocy powodzianom z Sandomierza zostanie też przeprowadzona w Mońkach. Jak poinformował we wtorek PAP w przesłanym komunikacie Urząd Miejski w Mońkach, w dniach 27-29 maja w sklepach w tym mieście odbędzie się akcja "Solidarni w potrzebie" na rzecz poszkodowanych mieszkańców Sandomierza. Pomysłodawcą akcji jest burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski, a przeprowadzi ją Koło Caritas przy Szkole Podstawowej nr 1 w Mońkach. Pomagać będą m.in. harcerze, strażacy, lokalne firmy.

bEhOLZSm

Na miejscu, w Sandomierzu w akcji pomocy powodzianom biorą udział podlascy strażacy.(PAP)

kow/ swi/ bno/ mag/

bEhOLZSG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)