Notowania

wiadomości
20.07.2012 15:07

Białystok: Mural i graffiti w ramach "Folk on the street"

Koronka namalowana na 13-metrowej ścianie oraz graffiti inspirowane sztuką ludową Polski i Białorusi powstaną w ramach akcji "Folk on the street", która rozpoczęła się w piątek w Białymstoku. Impreza potrwa do niedzieli.

Podziel się
Dodaj komentarz

Koronka namalowana na 13-metrowej ścianie oraz graffiti inspirowane sztuką ludową Polski i Białorusi powstaną w ramach akcji "Folk on the street", która rozpoczęła się w piątek w Białymstoku. Impreza potrwa do niedzieli.

Organizowana jest przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. "Folk on the street" poprzedza inną imprezę organizowaną przez tę placówkę - 5. Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur" - która rozpocznie się w najbliższy wtorek.

Jak powiedzieli PAP Katarzyna Zagłoba i Grzegorz Jaroniewski z Ośrodka, folk w ramach rozpoczętej właśnie imprezy ma być inspiracją dla współczesnych artystów. "Chcieliśmy wyjść z folkiem na ulicę. Do tej pory był on zamknięty w muzeach czy na wsiach, my chcemy, żeby mogli zobaczyć go i młodsi, i starsi" - tłumaczył Jaroniewski.

Organizatorzy zaprosili do współpracy artystów tworzących street art, którzy zrealizują kilka projektów w mieście, m.in. na ścianie budynku i na jednym z ogrodzeń. Jaroniewski Organizowana jest przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. "Folk on the street" poprzedza inną imprezę organizowaną przez tę placówkę - 5. Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur" - która rozpocznie się w najbliższy wtorek.

Mural na 13-metrowej ścianie jednego z budynków Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku tworzy artystka NeSpoon, znana z tzw. koronkowej biżuterii, którą bardzo często umieszcza np. na drzewach. Swoją pracę zaczęła w czwartek w nocy, ma być gotowa do piątku wieczorem. To namalowana białą farbą koronka. Jak powiedziała PAP artystka, inspirowała się koronkami robionymi przez Podlaskie twórczynie ludowe. Dodała, że wszystkie koronki, które rysuje czy lepi, są dla niej bardzo symboliczne. "Koronki daję bardzo dobrą energię, dlatego cieszę się, że jedna z nich mogła też powstać w Białymstoku" - powiedziała.

NeSpoon zrobi też instalację - koronkę utworzoną z gumek, która zostanie umieszczona na Rynku Kościuszki, od strony wejścia do Muzeum Podlaskiego. Artystka zaprasza do współtworzenia koronki w sobotę i niedzielę.

Z kolei na ogrodzeniu stadionu "Zwierzyniec" w Białymstoku, na powierzchni 50 m kw. powstanie graffiti. Zaproszono młodych artystów pochodzących z regionu i z Białorusi. Jaroniewski powiedział, że będzie to graffiti inspirowane kulturą ludową - z jednej strony podlaską, z drugiej białoruską. (PAP)

swi/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz