Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białystok: Obchody 100-lecia ruchu esperanckiego

0
Podziel się:

Gry o tematyce esperanto, wycieczki i konferencja złożą się na
rozpoczynające się w piątek w Białymstoku, rodzinnym mieście twórcy języka esperanto Ludwika
Zamenhofa, obchody 100-lecia białostockiego ruchu esperanckiego. Potrwają do poniedziałku.

Gry o tematyce esperanto, wycieczki i konferencja złożą się na rozpoczynające się w piątek w Białymstoku, rodzinnym mieście twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa, obchody 100-lecia białostockiego ruchu esperanckiego. Potrwają do poniedziałku.

Początki ruchu esperanckiego w Białymstoku sięgają 29 maja 1910 roku, kiedy 70 esperantystów postanowiło założyć Towarzystwo im. Zamenhofa. Miało ono łączyć wszystkich miłośników języka esperanto. Sformalizowało się dopiero po 12 latach w 1922 roku - wyjaśniła w piątek PAP prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów Elżbieta Karczewska.

Karczewska dodała, że jedną z najważniejszych osób związanych z początkami ruchu esperanto był białostoczanin Jakub Szapiro - twórca pierwszego przewodnika turystycznego po Białymstoku w języku esperanto, w którego domu przy ulicy Lipowej mieścił się klub esperancki, sklep z rzeczami esperanckimi. Było to miejsce, gdzie przyjeżdżali zagraniczni turyści.

Obecnie białostockie towarzystwo liczy około 80 esperantystów w różnym wieku. Jego honorowym członkiem jest m.in. prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Głównym celem działalności towarzystwa jest - jak mówi Karczewska - promowanie języka esperanto wśród mieszkańców miasta, np. poprzez kursy językowe organizowane w szkołach.

W czasie trwania czterodniowych obchodów białostockiego ruchu przewidziano liczne imprezy, w których udział wezmą esperantyści z różnych części Polski, m.in. z Olsztyna.

Jedną z piątkowych propozycji jest gra planszowa "Esperanto", której projekt wyłoniono w ogłoszonym wcześniej konkursie. Jak mówi Karczewska, gracz będzie musiał pokonać 57 pól z zadaniami związanymi z historią esperanto, jak również z Białymstokiem. Gra jest dwujęzyczna, w języku polskim i esperanto. Karczewska zapowiedziała, że grę będzie można wydrukować z internetu po to, by każdy esperantysta na całym świecie mógł w nią zagrać.

W sobotę odbędzie się natomiast uliczna gra miejska o miejscach związanych z życiem Ludwika Zamenhofa. W kolejne dni będzie też wycieczka śladami esperanto oraz konferencja tematyczna.

Ludwik Zamenhof (1859-1917) urodził się w Białymstoku i w tym mieście spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysieczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał pomóc w porozumieniu różnych narodowości i wyeliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych.

Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto ("mający nadzieję"), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących.

Ilu jest na świecie esperantystów, dokładnie nie wiadomo, najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających esperanto.(PAP)

swi/ kow/ abe/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)