Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białystok: Pochowano szczątki odkryte na dawnym cmentarzu ewangelickim

0
Podziel się:

Na cmentarzu ewangelickim w Białymstoku pochowano we wtorek szczątki
pochodzące z blisko 400 grobów z cmentarza ewangelickiego istniejącego w przeszłości w centrum
miasta. Odkryto je podczas przebudowy ulicy.

Na cmentarzu ewangelickim w Białymstoku pochowano we wtorek szczątki pochodzące z blisko 400 grobów z cmentarza ewangelickiego istniejącego w przeszłości w centrum miasta. Odkryto je podczas przebudowy ulicy.

Szczątki zostały złożone w drewnianych trumnach na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Produkcyjnej na obrzeżach Białegostoku.

Podczas uroczystości pogrzebowych przedstawiciel Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Białymstoku pastor Tomasz Wigłasz powiedział, że to pochówek tych, którzy "przed kilkuset laty tworzyli i budowali miasto".

Podkreślił, że naszym zadaniem jest pamiętać o poprzednich pokoleniach, o ludziach, którzy byli "anonimowymi świadkami zmian zachodzących w mieście". Dodał, że są to szczątki nie tylko ewangelików, ale także wyznawców innych religii, którzy byli pochowani na cmentarzu w centrum miasta.

Modlitwy za zmarłych odmówili również obecni podczas uroczystości przedstawiciele Kościoła katolickiego, prawosławnego oraz przedstawicielka Gminy żydowskiej.

Zastępca prezydenta miasta Aleksander Sosna powiedział, że ludzie, których szczątki pochowano, byli "dobrymi obywatelami Białegostoku", którzy budowali dobrobyt nie tylko swój, ale i miasta.

Szczątki odkryto podczas robót drogowych na Rynku Siennym i ul. Młynowej w Białymstoku. Kiedy natrafiono na pierwsze fragmenty ludzkich kości, roboty budowlane przerwano, a odkryciem zajęli się archeolodzy.

Dawny cmentarz ewangelicki w Białymstoku, został założony w XVIII w. Po drugiej wojnie światowej pamięć o nim praktycznie zanikła.

To nie pierwszy w ostatnich latach w Białymstoku pochówek szczątków odkrytych w czasie prac budowlanych w miejscu, gdzie niegdyś znajdowały się nekropolie.

W 2007 roku miasto uzgodniło ze społecznością żydowską, a potem zorganizowało pochówki szczątków, odnalezionych w czasie prac budowlanych przy ul. Bema w Białymstoku - w przeszłości był tam cmentarz żydowski.

Trwają uzgodnienia, gdzie zostaną pochowane szczątki ok. 600 osób odkryte kilka miesięcy temu w czasie badań terenu w centrum Białegostoku, gdzie w przeszłości znajdował się wielowyznaniowy cmentarz na wzgórzu św. Marii Magdaleny. Przez lata chowano tam katolików, unitów i prawosławnych. (PAP)

swi/ rof/ abr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)