Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białystok: Prawosławne uroczystości ku czci Św. Mikołaja

0
Podziel się

W katedrze prawosławnej w Białymstoku obchodzona jest w sobotę rocznica
przeniesienia relikwii świętego Mikołaja z Myr Licyjskich w obecnej Turcji, do Bari we Włoszech.
Święty Mikołaj jest patronem białostockiej katedry prawosławnej - najważniejszej świątyni w
diecezji białostocko-gdańskiej.

bEhWXIUR

W katedrze prawosławnej w Białymstoku obchodzona jest w sobotę rocznica przeniesienia relikwii świętego Mikołaja z Myr Licyjskich w obecnej Turcji, do Bari we Włoszech. Święty Mikołaj jest patronem białostockiej katedry prawosławnej - najważniejszej świątyni w diecezji białostocko-gdańskiej.

Według kalendarza juliańskiego, z którego przy ustalaniu dat świąt religijnych korzysta wielu prawosławnych, uroczystość ku czci św. Mikołaja przypada 19 grudnia, czyli trzynaście dni po Mikołajkach. W niektórych prawosławnych rodzinach daje się z tej okazji drobne prezenty.

Obchodom w białostockiej katedrze przewodniczy ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskup Jakub, w asyście biskupa supraskiego Grzegorza. Zakończy ją procesja z ikoną świętego dookoła świątyni.

bEhWXIUT

Na zakończenie uroczystości abp Jakub otrzyma odznakę Św. Mikołaja Cudotwórcy, patrona więziennictwa, przyznaną za działania na rzecz prawosławnego duszpasterstwa więziennego.

Biskup Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku w Azji Mniejszej. Urodził się jako jedyny syn pobożnych rodziców. W żywotach świętych zapisano, że gdy był młodym kapłanem, po śmierci rodziców cały swój majątek rozdał biednym.

Ten czczony w Kościele katolickim i prawosławnym teolog, zwany "cudotwórcą", jest patronem żeglarzy i wędrowców, a także panien pragnących zmienić stan cywilny.

Zasłynął z podrzucania złota i jedzenia do domu trzech biednych sióstr, by mogły wyjść za mąż. Stąd wziął się zwyczaj obdarowywania prezentami w jego święto. Podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej zapowiedział żeglarzom, że czeka ich straszna burza; morze uspokoiły modlitwy świętego. Św. Mikołaja uważa się także za orędownika osób skrzywdzonych przez los. Jego relikwie znajdują się w Bari we Włoszech. Przeniesiono je tam z Myr w Licynii, gdzie święty zmarł 6 grudnia 352 roku jako biskup tego miasta.

bEhWXIUZ

Białostocka katedra prawosławna pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy została wybudowana w latach 1843-46 jako świątynia parafialna, bowiem Białystok należał wówczas do diecezji grodzieńskiej. W 1951 roku, po utworzeniu prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, podniesiono ją do rangi świątyni katedralnej.

W katedrze znajduje się, szczególnie czczona, ikona przedstawiająca Świętego Mikołaja. W każdą środę odprawiane są przed nią specjalne modlitwy (akatysty).

Województwo podlaskie jest uznawane za centrum prawosławia w Polsce. Ocenia się, że w całym kraju Cerkiew ma ok. 550-600 tys. wiernych. (PAP)

rof/ tot/

bEhWXIVu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)