Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białystok: Rozpoczął się II festiwal "Filmvisage"

0
Podziel się

Spotkania ze znanymi aktorami i projekcje filmowe - to niektóre elementy
rozpoczętego w czwartek wieczorem w Białymstoku II Międzynarodowego Festiwalu Zawodów Filmowych,
Telewizyjnych i Teatralnych im. Gustawa Holoubka "Filmvisage".

bEhykYbp

Spotkania ze znanymi aktorami i projekcje filmowe - to niektóre elementy rozpoczętego w czwartek wieczorem w Białymstoku II Międzynarodowego Festiwalu Zawodów Filmowych, Telewizyjnych i Teatralnych im. Gustawa Holoubka "Filmvisage".

Festiwal rozpoczęło odsłonięcie wieczorem na Rynku Kościuszki w centrum miasta pomnika zmarłego w 2008 roku Gustawa Holoubka. To tymczasowy pomnik ustawiany jedynie na czas festiwalu. Pomnik odsłoniła żona artysty, aktorka Magdalena Zawadzka.

Posąg autorstwa prof. Adama Myjaka z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie to wiernie odtworzona ze zdjęcia siedząca w fotelu postać Holoubka. Fotografia powstała podczas ostatniego publicznego wystąpienia aktora na jubileuszu 60-lecia pracy twórczej. Posąg został wykonany z materiału, będącego mieszaniną tworzyw sztucznych i metalu. Waży ok. 100 kg i można go przenosić z miejsca na miejsce.

bEhykYbr

Magdalena Zawadzka powiedziała podczas uroczystości, wspominając zmarłego męża, że był on nie tylko wielkim artystą, ale był "zupełnie wyjątkowym człowiekiem, skromnym, mądrym i naturalnym", który bardzo łatwo nawiązywał kontakty z innymi zarówno w pracy, jak i życiu osobistym. Mówiła, że "w sposób bezpośredni i naturalny porozumiewał się w swojej pracy ze wszystkimi twórcami z drugiej strony kamery", dlatego jest bardzo dobrym patronem tego festiwalu.

Ustawiono też symboliczne puste krzesełko, by w ten sposób uczcić zmarłych w ostatnim czasie ludzi związanych z filmem, m.in. aktorów Elżbietę Czyżewską, Macieja Kozłowskiego i Wojciecha Siemiona.

W ramach festiwalu w piątek na rynku ma się odbyć benefis "Saga rodu Lubaszenko" - aktorów: ojca Edwarda Linde-Lubaszenko i syna Olafa.

Podczas festiwalu wybitnym twórcom kina i teatru zostaną wręczone specjalne nagrody "Gustawy". W tym roku dostaną je: Zbigniew Modej, Maciej Orłoś, Edward Linde-Lubaszenko, Olaf Lubaszenko, Janusz Zaorski i Andrzej Zaorski.

bEhykYbx

Festiwal potrwa do niedzieli. W tym czasie przewidziane są spotkania m.in. z kaskaderem Zbigniewem Modejem, projekcje filmów dla dzieci Kazimierza Tarnasa oraz koncert Kory Jackowskiej.

Festiwal organizuje Stowarzyszenie Twórców Kultury Filmvisage przy współpracy z miastem Białystok. Magistrat także dofinansował imprezę kwotą ok. 600 tysięcy złotych. (PAP)

swi/ kow/ hes/ gma/

bEhykYbS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)