Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

BIEC: Wskaźnik Przyszłej Inflacji spadł w październiku

0
Podziel się

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym
wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, spadł w październiku o 0,8 pkt mdm
- podało we wtorek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

bEqaXOuZ

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, spadł w październiku o 0,8 pkt mdm - podało we wtorek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Od pięciu miesięcy wskaźnik obniża się, a jego wzrost z lutego i marca br. miał charakter krótkotrwały. Obecnie spośród dziewięciu składowych, sześć działa w kierunku spadku inflacji, a trzy w kierunku jej wzrostu. Przedsiębiorstwa w dalszym ciągu starają się obniżać koszty, zaś o zbyt swych towarów i usług konkurują ceną" - napisano w komunikacie.

BIEC poinformowało, że czynniki, które w największym stopniu przyczyniły się do spadku wskaźnika związane są z kosztami prowadzenia działalności gospodarczej. "Przede wszystkim w ostatnim czasie przedsiębiorcy obniżali koszty pracy. Spadały one od wiosny br., zaś szczególnie szybko podlegały redukcji w ostatnich miesiącach. Wzrost wydajności pracy poprawia sytuację finansową firm i zwiększa ich konkurencyjność. Przejściowo jednak, we wstępnej fazie ożywienia gospodarczego nie przyczynia się do wzrostu zatrudnienia" - napisano.

bEqaXOvb

"Pozostałe koszty funkcjonowania przedsiębiorstw, a więc koszty związane z zakupem materiałów i surowców do produkcji, koszty magazynowania i transportu oraz koszty zarządu również zmniejszały się. Blisko 70 proc. badanych przedsiębiorstw wskazało, że w ostatnim czasie ograniczyło lub utrzymało na dotychczasowym poziomie wysokość ogólnych kosztów prowadzonej działalności" - dodano.

BIEC wskazuje, że o silnej konkurencji cenowej, na jaką obecnie wystawieni są uczestnicy rynku, decyduje słabość ożywienia gospodarczego i powolne odradzanie się popytu.

Autorzy badania zaznaczają, że spośród czynników działających w kierunku wzrostu inflacji wymienić należy nieznaczny wzrost oczekiwań przedsiębiorców dotyczących kształtowania się w najbliższej przyszłości cen produkowanych przez nich wyrobów.(PAP)

jba/ asa/ amac/

bEqaXOvC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)