Notowania

strażacy
07.05.2010 17:04

Bielscy strażacy mogą się szkolić we własnej komorze dymowej

Biała (PAP) - Nowoczesna komora dymowa, w które imitowane są ekstremalne warunki, w jakich mogą znaleźć się strażacy podczas akcji ratunkowej, została oddana w piątek do użytku w bielskiej komendzie straży pożarnej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Biała (PAP) - Nowoczesna komora dymowa, w które imitowane są ekstremalne warunki, w jakich mogą znaleźć się strażacy podczas akcji ratunkowej, została oddana w piątek do użytku w bielskiej komendzie straży pożarnej.

"W komorze strażacy mogą trenować w skrajnie trudnych warunkach, uczyć się zachowywać spokój i opanowanie, radzić ze stresem. To niezbędne umiejętności podczas prawdziwej akcji" - powiedziała rzecznik bielskiej straży Patrycja Pokrzywa.

Rzecznik dodała, że jest to pierwsza w Polsce komora, która ma aż trzy kondygnacje. Na najniższej strażacy poddawani są próbom wysiłkowym. Tam są między innymi ruchome: bieżnia i drabina. Następnie, po wyjściu stromymi schodami na kolejne kondygnacje, na strażaków czekają utrudnienia, w tym labirynt, który symuluje warunki panujące przykładowo w ciasnych piwnicach czy strychach.

"Wszystko odbywa się w ciemności i zadymieniu. Strażacy mają na sobie aparaty tlenowe, które - by się przecisnąć przez zwężenia - muszą czasem zdejmować. Dodatkowo oddziałuje na nich emitowany z głośników hałas. W komorze panuje wysoka temperatura, a dodatkowo znajdują się w niej również specjalne grzałki, które oddziałują termicznie na trenującego" - opisała rzecznik.

Trening w komorze jest w pełni kontrolowany. Dzięki elektronice dokładnie wiadomo, w którym miejscu znajduje się trenujący.

Pokrzywa dodała, że dzięki komorze znacznie skróci się - bardzo długa obecnie - kolejka strażaków oczekujących na tego typu szkolenie. Każdy zawodowy strażak musi raz w roku odbyć taki trening. Jest ona także warunkiem przyjęcia do OSP. "Najbliższa komora dymowa funkcjonuje w Katowicach. Czas oczekiwania na szkolenie w niej sięga nawet roku" - powiedziała Pokrzywa.

Nowa komora kosztowała milion złotych. Jej budowa rozpoczęła się w ubiegłym roku. (PAP)

szf/ itm/ gma/

Tagi: strażacy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz