Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bieńkowska: będziemy wspierać doposażenie szkół do potrzeb młodszych dzieci

0
Podziel się:

Resorty edukacji rozwoju regionalnego i
edukacji narodowej współpracują nad zapewnieniem finansowania
dostosowania wyposażenia przedszkoli i szkół do potrzeb
najmłodszych dzieci - powiedziała PAP w piątek minister rozwoju
regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Resorty edukacji rozwoju regionalnego i edukacji narodowej współpracują nad zapewnieniem finansowania dostosowania wyposażenia przedszkoli i szkół do potrzeb najmłodszych dzieci - powiedziała PAP w piątek minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

W czwartek Sejm odrzucił weto prezydenta Lecha Kaczyńskiego do nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która m.in. obniża wiek obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Dzieci pięcioletnie od 1 września tego roku będą miały natomiast prawo do rocznego, bezpłatnego wychowania przedszkolnego.

Bieńkowska, która uczestniczyła w Katowicach w konferencji o polityce miejskiej w kontekście polityki spójności Unii Europejskiej, w rozmowie z PAP wskazała, że w ostatnich miesiącach wraz z pracami nad reformą oświaty analizowano możliwości finansowania odpowiedniego doposażenia placówek, które wkrótce przyjmą młodsze niż dotąd dzieci.

Minister rozwoju regionalnego wyjaśniła, że potrzebne środki będą pochodziły przede wszystkim z elementów regionalnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Zaznaczyła, że do regionów trafiły już znaczne pieniądze na edukację przedszkolną i wczesnoszkolną. Część środków na zakupy wyposażenia będzie też przesuwana z innych projektów

"Kapitał Ludzki to tzw. program miękki, ale jeśli chodzi o edukację przedszkolną i wczesnoszkolną, można dofinansowywać tam wyposażenie sal lekcyjnych dla mniejszych dzieci. Staraliśmy się to już zrobić z pieniędzy, które nam narosły w poprzednim okresie programowania, ale niestety Komisja Europejska nie zgodziła się na to" - powiedziała Bieńkowska.

Powodem odmowy był brak odpowiednich zapisów w programach operacyjnych poprzedniego okresu programowania. W nowych programach nie ma już tego problemu, natomiast zaplanowane przez oba resorty przesunięcia środków Komisja Europejska będzie musiała jeszcze zaakceptować, dlatego pieniądze te będą dostępne od 2010 r.

"Już w tej chwili jest jednak bardzo dużo pieniędzy. (...) Apelujemy do marszałków, by szybciej rozdawali pieniądze z programu Kapitał Ludzki na rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach. Będziemy też przesuwać na ten cel środki wewnątrz programu" - wskazała minister.

Zaznaczyła też, że minister edukacji Katarzyna Hall rozmawiała już o tej kwestii z marszałkami kilkukrotnie - konkursy w niektórych działaniach np. na przedszkola w niektórych regionach zostały już rozstrzygnięte.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, w latach szkolnych 2009/2010-2011/2012 na wniosek rodziców do szkoły może pójść każde dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy sześć lat. Wcześniej jednak, w roku szkolnym poprzedzającym rozpoczęcie nauki, dziecko musi być objęte wychowaniem przedszkolnym.

Jeśli sześciolatek nie chodził do przedszkola, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości wcześniejszego rozpoczęcia nauki przez dziecko. Do przyjęcia sześciolatka musi być także organizacyjnie przygotowana szkoła, jeśli nie będzie - dyrektor będzie mógł odmówić rodzicom.

W nowelizacji zapisano także, że wszystkie sześciolatki obowiązkowo do szkół mają trafić od 2012 roku. Rok wcześniej wprowadzony będzie obowiązek rocznego wychowania przedszkolnego dla wszystkich dzieci pięcioletnich. (PAP)

mtb/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)