Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bieszczady: Dzień Żubra w Lutowiskach

0
Podziel się

Zawody drwali, prelekcje, wystawy oraz całonocny festyn - takie atrakcje
przewiduje program Dnia Żubra, który w sobotę odbędzie się w Lutowiskach w Bieszczadach.

bErwPiGJ

Zawody drwali, prelekcje, wystawy oraz całonocny festyn - takie atrakcje przewiduje program Dnia Żubra, który w sobotę odbędzie się w Lutowiskach w Bieszczadach.

"Powrót żubrów w Bieszczady w latach 60. był ważnym wydarzeniem w życiu gminy. Była to zasługa leśników, myśliwych oraz miłośników przyrody. Chcemy wyeksponować i dowartościować tych ludzi. Impreza jest też promocją Lutowisk" - powiedziała zastępca wójta Zofia Bacior-Michalska.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli zwiedzić zagrodę dla żubrów w Mucznem. Można tam zobaczyć te zwierzęta z niewielkiej odległości i sfotografować. W pokazowej części zagrody przebywa dziewięć żubrów, natomiast w niewidocznej dla zwiedzających części aklimatyzacyjnej - cztery.

bErwPiGL

Do Mucznego trafiają żubry m.in. ze Szwajcarii, Francji, Niemiec i Skandynawii. Po okresie aklimatyzacji dołączają do stad bytujących w Bieszczadach.

Dzień Żubra organizowany jest w Lutowiskach od siedmiu lat. "W poprzednich edycjach imprezy uczestniczyło pięć - sześć tysięcy osób. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie podobnie. Oprócz mieszkańców Bieszczad przyjeżdża sporo turystów" - dodała Bacior-Michalska.

W Bieszczadach żyje ponad 260 żubrów, większość przebywa na terenie gminy Lutowiska. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry linii białowieskiej. (PAP)

kyc/ je/ ura/

bErwPiHm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)