Notowania

wiadomości
09.10.2011 16:09

Bieszczady: XI Dzień Papieski - wejście na Smerek

Ok. 150 osób uczestniczyło w niedzielę w XI Dniu Papieskim w wejściu na jeden z najwyższych szczytów polskich Bieszczad Smerek - poinformował duszpasterz turystów archidiecezji przemyskiej, ks. Kazimierz Bełch.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ok. 150 osób uczestniczyło w niedzielę w XI Dniu Papieskim w wejściu na jeden z najwyższych szczytów polskich Bieszczad Smerek - poinformował duszpasterz turystów archidiecezji przemyskiej, ks. Kazimierz Bełch.

Po mszy św. dziękczynnej za beatyfikację Jana Pawła II w kościele w Kalnicy rozpoczęło się wejście na liczący 1222 m n.p.m. Smerek.

"W trakcie wchodzenia na Smerek odprawiona została Droga Krzyżowa. Przypomniano na niej teksty Jana Pawła II" - powiedział ks. Bełch.

Wejście na szczyt trwało ok. trzech godzin.

"Po każdej stacji Drogi Krzyżowej jej uczestnicy mieli chwile na refleksję. Natomiast już na Smreku modlono się, śpiewano, czytano wybrane fragmenty nauczania Jana Pawła II oraz wspominano polskiego papieża" - dodał ks. Bełch.

W Bieszczadach Jan Paweł II - jeszcze jako ksiądz, a później biskup - był kilkakrotnie.

Podczas pierwszej, letniej wyprawy z grupą 17 osób przemierzył trasę z Ustrzyk Górnych do Krynicy. Wędrówka z Ustrzyk na Tarnicę - Halicz - Rozsypaniec - Wołosate - Połoninę Caryńską i Wetlińską - Smerek - Okrąglik - Cisnę - Wołosań - Chryszczatę - Jeziorka Duszatyńskie do Komańczy trwała trzy dni - od 3 do 5 sierpnia 1953 r. Tam, w klasztorze sióstr nazaretanek, zatrzymali się na jednodniowy odpoczynek. W kolejnym dniu grupa przeszła z Komańczy przez Kamień, pasmo Bukowicy do Tarnawki.

Następnym razem ks. Karol Wojtyła w Bieszczadach był na przełomie czerwca i lipca 1958 r. Kolejny raz, już jako biskup, na trzydniowy wypad w Bieszczady wyruszył na początku lipca 1962 r. Grupa szła połoninami w okolicach Ustrzyk Górnych.

Po raz ostatni Jan Paweł II widział Bieszczady 9 czerwca 1997 roku. Późnym popołudniem papieskie śmigłowce lecące z Krakowa do Krosna skręciły nad Bieszczady. Na lotnisko w Targowiskach k. Krosna papież przybył kilkadziesiąt minut później niż planowano.(PAP)

kyc/ mlu/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz