Notowania

wiadomości
22.04.2011 15:00

Bieszczadzka Droga Krzyżowa - pielgrzymka na Tarnicę

Ponad pięć tysięcy pielgrzymów wzięło w piątek udział w bieszczadzkiej Drodze Krzyżowej, zakończonej wejściem na najwyższy szczyt polskich Bieszczad - Tarnicę (1346 m n. p. m.).

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ponad pięć tysięcy pielgrzymów wzięło w piątek udział w bieszczadzkiej Drodze Krzyżowej, zakończonej wejściem na najwyższy szczyt polskich Bieszczad - Tarnicę (1346 m n. p. m.). *

Od rana pielgrzymi szli w wielu grupach kilkoma trasami wiodącymi na szczyt. Wchodząc odprawiano kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Wejście i powrót trwały kilka godzin.

Wejściu na Tarnicę towarzyszyła bardzo dobra pogoda. Wiał słaby wiatr, była dobra widoczność.

Wielkopiątkowe wejścia na Tarnicę mają wieloletnią tradycję. W 1987 roku grupa turystów z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Rzeszowie potajemnie wniosła na szczyt elementy 6,5-metrowego krzyża. Krzyż postawiono dla upamiętnienia wędrówek Jana Pawła II po Bieszczadach oraz jego trzeciej pielgrzymki do Polski. Wkrótce stał się celem wielkopiątkowych pielgrzymek.

Karol Wojtyła dwukrotnie wszedł na Tarnicę. Po raz pierwszy był tam 5 sierpnia 1953 roku, powtórnie - już jako biskup - na początku lat 60.

W tym roku w Wielki Piątek pielgrzymi wędrują także na inne szczyty w Bieszczadach i Beskidzie, m. in. wchodzili na Smerek, Górę Grzywacką i Liwocz.(PAP)

kyc/ bno/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz