Notowania

gus
26.02.2010 14:24

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej wzrósł w lutym o 2,7 pkt proc. - GUS

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł w porównaniu ze styczniem 2010 r. o 2,7 pkt proc. do minus 15,7 pkt proc. - wynika z komunikatu GUS.

Podziel się
Dodaj komentarz

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł w porównaniu ze styczniem 2010 r. o 2,7 pkt proc. do minus 15,7 pkt proc. - wynika z komunikatu GUS.

BWUK w porównaniu z lutym 2009 r. jest wyższy o 10,7 pkt proc.

"Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, zwiększył się o 2,5 p.proc. i ukształtował się na poziomie -24,7 p.proc.: wskaźnik ten jest znacznie wyższy niż w lutym 2009 r. (o 16,5 p.proc.)" - napisano.

Z badania wynika, że w lutym poprawiły się m.in. oceny perspektyw sytuacji gospodarczej w Polsce oraz perspektyw rynku pracy.

"W lutym 2010 r. odnotowano przede wszystkim poprawę ocen zarówno osiągniętych (w ostatnich 12 miesiącach), jak i oczekiwanych zmian w sytuacji gospodarczej kraju (w najbliższych 12 miesiącach), obecnego dokonywania ważnych zakupów dla gospodarstw domowych oraz oczekiwanych zmian w poziomie bezrobocia (w najbliższych 12 miesiącach)" - napisano w komunikacie.

"Nie zmieniły się istotnie oceny zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych (zarówno w ostatnich, jak i najbliższych 12 miesiącach), natomiast oceny możliwości zaoszczędzenia pieniędzy (w najbliższych 12 miesiącach) pogorszyły się" - dodano.

Autorzy badania oceniają, że możliwy jest wzrost dynamiki spożycia indywidualnego.

"W zanotowanych w lutym 2010 r. tendencjach nastrojów konsumenckich szczególną uwagę zwraca znaczna poprawa ocen zmian w sytuacji gospodarczej kraju oraz oczekiwanych zmian w poziomie bezrobocia, które były główną przyczyną zahamowania poprawy nastrojów konsumenckich społeczeństwa" - napisano.

"Obserwowane w lutym 2010 r. tendencje zmian nastrojów konsumenckich wskazują, że po kilkumiesięcznym spowolnieniu możliwy jest dalszy wzrost dodatniej dynamiki spożycia indywidualnego" - dodano.

Oba wskaźniki mogą przyjmować wartość od minus 100 do plus 100. (PAP)

fdu/ jtt/ je/

Tagi: gus, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz