Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BiH: Centralny parlament zatwierdził nowy rząd ponad rok po wyborach

0
Podziel się:

Centralny parlament Bośni i Hercegowiny (BiH) zatwierdził w piątek nowy
rząd centralny premiera Vjekoslava Bevandy, Chorwata bośniackiego, po 16 miesiącach kryzysu
politycznego, do którego doszło po wyborach parlamentarnych w październiku 2010 roku.

Centralny parlament Bośni i Hercegowiny (BiH) zatwierdził w piątek nowy rząd centralny premiera Vjekoslava Bevandy, Chorwata bośniackiego, po 16 miesiącach kryzysu politycznego, do którego doszło po wyborach parlamentarnych w październiku 2010 roku.

Gabinet Bevandy, ekonomisty i członka Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej w BiH (HDZ BiH), został zatwierdzony 26 głosami, przy siedmiu wstrzymujących się.

Dziewięć ministerstw zostało podzielonych wśród sześciu ugrupowań: dwóch serbskich, dwóch chorwackich, muzułmańskiego i partii wieloetnicznej.

Utworzenie rządu po wielu miesiącach sporów politycznych, było możliwe dzięki porozumieniu, do którego doszło w grudniu ubiegłego roku pomiędzy sześcioma partiami, kładącemu kresu najpoważniejszemu kryzysowi politycznemu kraju od końca wojny w latach 1992-1995.

Bevanda po powołaniu na stanowisko premiera centralnego rządu 12 stycznia zapowiedział wznowienie procesu zbliżenia z Unią Europejską i odbudowę gospodarki kraju.

Bevanda był ministrem finansów w rządzie federacji muzułmańsko-chorwackiej w latach 2006-2011 i stabilizował jej finanse w czasie kryzysu ekonomicznego lat 2008-2009. Jest pierwszym przedstawicielem społeczności chorwackiej na stanowisku szefa rządu od zakończenia wojny w Bośni i Hercegowinie w 1995 roku.

BiH podzielona jest na dwie autonomiczne jednostki państwowe: federację muzułmańsko-chorwacką (oficjalna nazwa: Federacja Bośni i Hercegowiny) i Republikę Serbską, które mają własne parlamenty, rządy i prezydentów. Połączone są słabymi instytucjami centralnymi, które UE chce wzmocnić, wprowadzając niezbędne reformy. Od czasu wyborów parlamentarnych i prezydenckich w 2006 r. wymagane przez UE reformy są jednak zablokowane z powodu kontrowersji między politykami trzech narodowości. Pod naciskiem wspólnoty międzynarodowej udało się mimo to połączyć w kraju armię i służby celne oraz wprowadzić wspólny system podatkowy.(PAP)

jo/ kar/

10766684 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)