Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BiH: Inauguracja trzyosobowego Prezydium pod znakiem podziałów

0
Podziel się:

W Sarajewie odbyła się w środę inauguracja wyłonionego w
październikowych wyborach trzyosobowego Prezydium Bośni i Hercegowiny, pełniącego kolegialnie
funkcję prezydenta BiH. Na uroczystości nie udało się odejść od istniejących od dawna podziałów.

W Sarajewie odbyła się w środę inauguracja wyłonionego w październikowych wyborach trzyosobowego Prezydium Bośni i Hercegowiny, pełniącego kolegialnie funkcję prezydenta BiH. Na uroczystości nie udało się odejść od istniejących od dawna podziałów.

W osobnych wystąpieniach trzej nowo wybrani członkowie Prezydium, każdy reprezentujący swoją wspólnotę narodową, wyrazili przeciwne poglądy co do przystąpienia BiH do UE i NATO.

Bośniak i Chorwat uważają, że kraj powinien dążyć wszelkimi siłami do członkostwa w obydwu organizacjach, natomiast Serb poprosił o cierpliwość do czasu znalezienia wewnętrznego kompromisu, a także oskarżył UE o wysyłanie konfliktujących sygnałów w sprawie warunków dotyczących członkostwa.

15 lat po wojnie Bośnia i Hercegowina jest w dalszym ciągu podzielona na dwie funkcjonujące osobno "jednostki państwowe": federację muzułmańsko-chorwacką i Republikę Serbską. Obydwie mają własne władze "państwowe", a równocześnie są luźno powiązane centralnym rządem, parlamentem i Prezydium.

Unia Europejska stawia BiH warunki przekazania większego zakresu władzy instytucjom centralnym. Jednak Serbowie bośniaccy nie chcą ograniczania prerogatyw swego prezydenta, rządu i parlamentu na rzecz władz centralnych. Nie chcą wejścia do NATO, pamiętając bombardowania BiH przed Sojusz w 1995 roku i Serbii w 1999 roku.

W październikowych wyborach Serbowie ponownie wybrali do Prezydium Nebojszę Radmanovicia, Chorwaci - Żeljko Komszicia, a Bośniacy zastąpili Harisa Silajdżicia Bakirem Izetbegoviciem, synem pierwszego prezydenta BiH Alii Izetbegovicia. Uważa się, że Bakir Izbetbegović będzie kontynuować wizję państwa, realizowaną przez ojca, jako kraju zjednoczonego, wieloetnicznego, dążącego do UE i NATO. Stanowisko to podziela także chorwacki członek Prezydium.(PAP)

jo/ kar/

7673318

wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)