Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BiH: Inzko nowym przedstawicielem wspólnoty międzynarodowej

0
Podziel się:

Austriacki dyplomata Valentin
Inzko został oficjalnie mianowany w piątek nowym przedstawicielem
wspólnoty międzynarodowej w Bośni i Hercegowinie (BiH) na miejsce
Słowaka Miroslava Lajczaka, który zrezygnował w styczniu.

Austriacki dyplomata Valentin Inzko został oficjalnie mianowany w piątek nowym przedstawicielem wspólnoty międzynarodowej w Bośni i Hercegowinie (BiH) na miejsce Słowaka Miroslava Lajczaka, który zrezygnował w styczniu.

Tak jak poprzednik, Inzko będzie łączył stanowisko z funkcją specjalnego przedstawiciela Unii Europejskiej w BiH, spełniając faktycznie rolę międzynarodowego administratora tego kraju.

59-letni Inzko, mający słoweńskie korzenie, był dotąd ambasadorem Austrii w Słowenii, a w latach 1996-1999 - ambasadorem w BiH. Nową funkcję zacznie pełnić 26 marca. Będzie siódmym wysokim przedstawicielem wspólnoty międzynarodowej w BiH od czasu wojny na Bałkanach.

Formalną nominację Inzko dostał na posiedzeniu Rady Wdrażania Pokoju (PIC), międzynarodowej instytucji, która nadzoruje realizację porozumienia pokojowego z Dayton z 1995 roku. Wysoki przedstawiciel wspólnoty międzynarodowej stoi na czele zarządu Rady i jako jej szef jest wyposażony w szerokie kompetencje, obejmujące narzucanie rozwiązań legislacyjnych oraz dymisjonowanie przedstawicieli lokalnych władz, gdy łamią postanowienia układu pokojowego.

Zatwierdzenie austriackiego dyplomaty przez PIC opóźniło się o kilka tygodni, podobno dlatego że USA chciały upewnić się, że będzie on wystarczająco stanowczy w obliczu podzielonej narodowościowo społeczności w BiH - twierdzi agencja Reutera.

Stanowisko wysokiego przedstawiciela wspólnoty międzynarodowej miało być zlikwidowane pod koniec ubiegłego roku. Jednak z uwagi na brak stabilizacji w BiH i utrzymujące się napięcia etniczne postanowiono przedłużyć ten mandat do końca bieżącego roku.

Przejęta w 2004 roku od NATO misja UE w BiH pod nazwą EUFOR Althea liczy ponad 2 tys. żołnierzy (w tym 200 z Polski). Początkowo było ich 7 tys. Kilka krajów ograniczyło liczbę swych żołnierzy wraz z poprawą sytuacji politycznej w BiH lub - jak w przypadku Wielkiej Brytanii - wycofało ich, by wysłać do Afganistanu i Iraku. (PAP)

awl/ kar/

3776 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)