Notowania

irak
07.03.2010 11:39

Bilans ofiar w Iraku: 24 zabitych, 70 rannych

Zamachowcy próbują zakłócić wybory do parlamentu. Do urn ustawiają się jednak kolejki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(The U.S. Army/CC/Flickr)

*Taki jest efekt *licznych zamachów i ataków podczas wyborów parlamentarnych w Iraku - poinformowało irackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Mimo to wyborcy licznie stawili się w lokalach wyborczych. Przed lokalami wyborczymi stoją kolejki, nie wyłączając rejonów sunnickich, takich jak Mosul na północy czy Anbar na zachodzie, gdzie w 2005 roku głosowanie zbojkotowano - informuje agencja AFP.

Niedzielne wybory, po raz pierwszy organizowane przez samych Irakijczyków, uważane są za sprawdzian demokracji tym kraju. Ich wynik może zadecydować o tym, czy po zaplanowanym do końca 2011 roku wycofaniu wojsk amerykańskich uda się tam przezwyciężyć podziały wyznaniowe między szyitami i sunnitami.
Dwanaście osób zginęło, a 10 zostało rannych na skutek zawalenia się domu mieszkalnego po detonacji ładunku wybuchowego w dzielnicy Ur (północna część Bagdadu). Cztery osoby zginęły i osiem zostało rannych w zamachu na dom mieszkalny w dzielnicy Szurta al-Rabia na południu Bagdadu.

W różnych dzielnicach stolicy wystrzelono ponad 70 pocisków, które zabiły 4 osoby. W Bagdadzie doszło też do innych zamachów, w których zginęły 4 osoby, a 40 odniosło obrażenia. Trzynaście osób odniosło obrażenia na skutek ostrzeliwania lokali wyborczych w Iskandarii, 50 km na południe od Bagdadu.

Premier Nuri Al-Maliki, który głosował w silnie strzeżonej _ zielonej strefie _ w centrum Bagdadu, zbagatelizował te ataki. _ - To tylko hałas, który ma zrobić wrażenie na wyborcach, ale Irakijczycy to naród, który kocha wyzwania _ - powiedział.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz