Notowania

wiadomości
07.09.2011 00:03

Bill Richardson zabiega na Kubie o uwolnienie Amerykanina

Były gubernator amerykańskiego stanu Nowy Meksyk Bill Richardson pojechał prywatnie na Kubę, by zabiegać o uwolnienie Amerykanina Alana Grossa, skazanego na 15 lat więzienia - poinformował w środę Departament Stanu USA.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Były gubernator amerykańskiego stanu Nowy Meksyk Bill Richardson pojechał prywatnie na Kubę, by zabiegać o uwolnienie Amerykanina Alana Grossa, skazanego na 15 lat więzienia - poinformował w środę Departament Stanu USA. *

"Bill Richardson pojechał na Kubę jako osoba prywatna, ale rząd USA popiera jego starania o uwolnienie Alana Grossa" - oświadczyła Victoria Nuland, rzeczniczka Departamentu Stanu.

Gross został aresztowany w grudniu 2009 roku, kiedy uczestniczył we wspieranym przez Amerykańską Agencję do Spraw Rozwoju Międzynarodowego (USAID) programie budowania demokracji. Według rządu USA, starał się on o polepszenie dostępu kubańskiej społeczności żydowskiej do internetu i powinien zostać zwolniony.

Rozdawanie przez Grossa komputerów, telefonów komórkowych i innego sprzętu telekomunikacyjnego władze w Hawanie uznały za działalność wspierającą kubańską opozycję oraz za szpiegostwo. W marcu tego roku kubański sąd skazał 62-letniego Grossa na 15 lat więzienia.

Aresztowanie i uwięzienie Grossa zaostrzyło napięcie między Hawaną a Waszyngtonem, które od 1961 roku nie utrzymują bezpośrednich stosunków dyplomatycznych. Od pół wieku trwa również amerykańska blokada gospodarcza wobec wyspy. (PAP)

sp/

9737745 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz