Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bin Laden: Zachód prowadzi "krucjatę" przeciwko Islamowi

0
Podziel się:

(reakcje Hamasu i Sudanu)

*(reakcje Hamasu i Sudanu)
*

23.4.Dubaj (PAP/AP,Reuters,AFP) - Arabska stacja telewizyjna Al- Dżazira wyemitowała w niedzielę nagrane na taśmie dźwiękowej oświadczenie Osamy bin Ladena, w którym przywódca Al-Kaidy zdaje się usprawiedliwiać ataki terrorystyczne na ludność cywilną w krajach zachodnich.

Osama bin Laden oświadczył, że odpowiedzialność za wojnę "ponoszą wspólnie ludzie i rządy". "Jeśli wojna jest kontynuowana, oznacza to, że ludzie ponawiają swe zaufanie dla rządzących i polityków i nadal wysyłają swych synów do naszych krajów, aby z nami walczyć" - mówił bin Laden.

Przywódca al-Kaidy podkreślił, że ludzie w krajach zachodnich są na równi ze swymi rządami odpowiedzialni za "wyprawy syjonistyczno- krzyżowe przeciwko islamowi".

Według niego, krucjaty te zmierzają do izolowania palestyńskiego rządu Hamasu, który doszedł do władzy w drodze wyborów oraz kryzysu sudańskiego w Darfurze. Bin Laden wezwał swych zwolenników, aby przygotowali się do "długotrwałej wojny" w Darfurze w zachodnim Sudanie.

Komentując nagranie, przedstawiciele rządu sudańskiego i Hamasu zdystansowali się od słów przywódcy Al-Kaidy pod adresem ich krajów. Zarówno rzecznik Hamasu Sami Abu Zuhri jak i rzecznik sudańskiego MSZ Dżamal Ibrahim podkreślili, że ich rządy są zainteresowane dobrymi stosunkami ze społecznością międzynarodową.

Jeśli nagranie zaprezentowane przez katarską telewizję satelitarną jako głos bin Ladena jest autentyczne - a za takie uznał je wywiad USA - byłoby potwierdzeniem, że przywódca Al- Kaidy żyje. Przypuszczalnie zostało zarejestrowane po 14 marca. Ostatnie wystąpienie bin Ladena, dotyczące zwycięstwa wyborczego palestyńskiego Hamasu, Al-Dżazira emitowała 25 stycznia.(PAP)

ik/ awl/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)