Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Birma: Dziesięć ofiar śmiertelnych w starciach na tle wyznaniowym

0
Podziel się:

#
większa liczba ofiar śmiertelnych i rannych
#

# większa liczba ofiar śmiertelnych i rannych #

21.03. Rangun (PAP/AFP,Reuters) - Dziesięć osób zginęło, a co najmniej 20 zostało rannych w starciach między buddystami i muzułmanami w środkowej Birmie - poinformowała w czwartek miejscowa policja. Były to największe zamieszki na tle wyznaniowym w tym azjatyckim kraju od zeszłego roku.

Z powodu zajść w mieście Miktila, ok. 540 km na północ od Rangunu, władze już na drugą noc z rzędu wprowadziły godzinę policyjną.

Według wstępnych ustaleń do zamieszek z udziałem setek osób doprowadziła kłótnia na targu między muzułmańskim sprzedawcą a parą buddystów. Podczas starć spalono co najmniej jeden meczet, muzułmańską szkołę religijną, kilka sklepów i budynek rządowy - podała agencja Reuters, powołując się na straż pożarną.

Policja poinformowała, że co najmniej 20 ludzi trafiło do szpitala z obrażeniami. Wśród ofiar śmiertelnych jest buddyjski mnich oraz 26-letni mężczyzna.

"Nie można jeszcze powiedzieć, że sytuacja jest pod kontrolą. Siły policyjne są zbyt małe, by ją kontrolować" - powiedział Win Htein, członek opozycyjnej partii Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD).

Wysocy rangą przedstawiciele rządu Birmy oświadczyli, że monitorują sytuację w Miktili, a drogi łączące to miasto z innymi dużymi miastami w regionie zostały tymczasowo zamknięte.

Ostatnie wydarzenia w Miktili wywołują obawy, że niepokoje na tle wyznaniowym mogą rozprzestrzenić się na pozostałe części kraju. Większość spośród 60 mln mieszkańców Birmy to wyznawcy buddyzmu, a tylko ok. 5 proc. ludności stanowią muzułmanie.

W ubiegłym roku przez Birmę przetoczyły się dwie fale niepokojów na tle wyznaniowym; w stanie Arakan, na zachodzie kraju, doprowadziły do śmierci około 180 ludzi i pozbawiły dachu nad głową około 115 tys. osób. (PAP)

akl/ zab/ ap/

13452466 13451169 int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)