Notowania

wojna w libii
01.05.2011 19:43

Biskup potwierdza śmierć syna Kaddafiego. Ambasador wydalony

Wielka Brytania zdecydowała o usunięciu z kraju libijskiego ambasadora.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wielka Brytania zdecydowała o wydaleniu z kraju libijskiego ambasadora po ataku na ambasadę Zjednoczonego Królestwa w Trypolisie. Tymczasem wikariusz apostolski tego miasta, biskup Giovanni Innocenzo Martinelli, potwierdził w rozmowie z włoską telewizją Sky TG24 śmierć jednego z synów Muammara Kaddafiego, Saifa al-Araba.

Włoska telewizja pokazała nagranie, udostępnione przez libijską państwową telewizję, na którym widać biskupa i duchownych innych wyznań stojących przed dwiema trumnami okrytymi całunami i flagami. Martinelli powiedział, że w kostnicy odmówił modlitwę, a pozostali duchowni podziękowali mu za ten _ gest solidarności _.

Martinelli zaapelował do społeczności międzynarodowej, do NATO i ONZ o zaprzestanie bombardowań w Libii. - _ Z całego serca proszę o rozejm - przez szacunek do bólu po śmierci syna _ - apelował biskup.

- _ Nasilenie bombardowań zaostrzyło napięcia w sposób nieludzki. Trzeba uczynić cywilizowany gest, pokazać, że NATO nie jest jedynie barbarzyńskie _ - powiedział wikariusz, który od początku krytykował międzynarodową operację w Libii.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t138286.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libia;silne;eksplozje;w;misracie,211,0,821203.html) Libia: Silne eksplozje w Misracie
Zapytany o wiarygodność samego Kaddafiego, który ogłaszał gotowość zawieszenia broni, odparł, że _ nie jest w mocy nikogo osądzać _. Włoski duchowny wyraził opinię, że do tej pory Kaddafi chronił chrześcijan i katolików w Libii i _ jako wielkiemu przyjacielowi _ trzeba pomóc mu _ odnaleźć drogę dialogu _ ze wspólnotą międzynarodową.

O śmierci syna Kadafiego i trzech jego wnuków w następstwie nalotów NATO informowały dotychczas jedynie libijskie władze. NATO nie potwierdziło tych doniesień, a premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył, że celem operacji nie są żadne _ konkretne osoby _.

Brytyjczycy usunęli ambasadora

Jednocześnie Wielka Brytania zdecydowała o wydaleniu z kraju libijskiego ambasadora po ataku na ambasadę Zjednoczonego Królestwa w Trypolisie. Dyplomata ma 24 godziny na wyjazd z Wielkiej Brytanii - poinformował w niedzielę minister spraw zagranicznych William Hague.

Minister podkreślił, że Konwencja Wiedeńska nakłada na reżim Muammara Kaddafiego obowiązek chronienia misji dyplomatycznych w kraju, a nie czyniąc tego władze Libii _ kolejny raz nie wywiązały się z międzynarodowych zobowiązań _. - _ Potępiam ataki na siedzibę brytyjskiej ambasady, a także na misje dyplomatyczne innych krajów _ - wskazał Hague.

Londyn odwołał swojego ambasadora w Libii już na początku konfliktu i w tej chwili w libijskiej stolicy nie ma już brytyjskiego personelu dyplomatycznego. Brytyjscy dyplomaci są natomiast obecni w Bengazi, czyli tymczasowej stolicy powstańców na wschodzie kraju.

Także włoskie MSZ poinformowało, że ambasada Włoch i placówki innych krajów zostały zaatakowane przez wandali w libijskiej stolicy. Resort oskarżył reżim Kaddafiego o niedopełnienie zobowiązań. Agencje podawały, że nad włoską placówką unosił się dziś dym. Nie sprecyzowano, ambasady jakich innych krajów zostały zaatakowane.

ONZ ewakuuje swój personel

Z kolei ONZ poinformowała, że ze względu na niespokojną sytuację w stolicy Libii wycofuje stamtąd swój międzynarodowy personel, czyli osiem osób. Rzeczniczka Stephanie Bunker nie podała szczegółów na temat powodu ewakuacji. Dodała, że ewakuacja nie obejmie lokalnego personelu, ani międzynarodowych pracowników ONZ w Bengazi.

Większość krajów zachodnich ewakuowała personel swoich ambasad w Libii jeszcze przed rozpoczęciem w marcu przez zachodnią koalicję ataków na siły i obiekty Kaddafiego.

_ Kaddafiego należy zabić _

[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prasa;w;usa;pyta;obame;o;koszt;wojny,86,0,801878.html) Prasa w USA pyta Obamę o koszt wojny
- _ Powinniśmy likwidować jego ośrodki dowodzenia, a jeśli zginie przy tym, lub zostanie ranny, to w porządku _ - powiedział o Muammarze Kaddafim amerykański senator John McCain w programie _ Face the Nation _ telewizji CBS. Republikanin zaznaczył, że potrzebna jest jednak strategia przyjścia powstańcom libijskim z pomocą w obaleniu _ Kaddafiego i wszystkich, którzy są z nim związani _.

McCain, który w zeszłym miesiącu odwiedził kontrolowane przez powstańców libijskich Bengazi, powiedział, że nie satysfakcjonuje go sposób, w jaki problematyką libijską zajmuje się prezydent Barack Obama, ponieważ _ usunęliśmy się w cień _. Jego zdaniem USA powinny przeznaczyć większe siły lotnicze na potrzeby natowskiej operacji w Libii.

Inny republikański senator, Lindsey Graham, wyraził w telewizji Fox News opinię, że skoro Kaddafi działa poza prawem międzynarodowym, atakując cywilów, to nie jest prawowitym przywódcą Libii i _ należałoby go pociągnąć do odpowiedzialności lub zabić _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t113525.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cameron;nato;nie;atakuje;konkretnych;osob,166,0,821414.html) Cameron: NATO nie atakuje konkretnych osób Brytyjski premier odmówił komentarza w sprawie doniesień o śmierci w bombardowaniu młodszego syna Muammara Kaddafiego, Saifa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t135301.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libia;syn;kaddafiego;zginal;w;nalocie;nato,217,0,821209.html) Libia: Syn Kaddafiego zginął w nalocie NATO Saif al-Arab Kaddafi był najmłodszym synem dyktatora.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t89927.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosja;krytykuje;nato;za;atak;na;trypolis,21,0,821525.html) Rosja krytykuje NATO za atak na Trypolis Chodzi o bombardowanie, w którym miał zginąć jeden z synów libijskiego dyktatora.
Tagi: wojna w libii, libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz