Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biskupi: 30 marca "kanonizacyjna iskra miłosierdzia" w Łagiewnikach

0
Podziel się:

30 marca w sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach zostanie przekazana
wiernym "kanonizacyjna iskra miłosierdzia" w związku z wyniesieniem na ołtarze papieża Jana Pawła
II - zapowiedział w czwartek sekretarz Episkopatu Polski bp Wojciech Polak.

30 marca w sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach zostanie przekazana wiernym "kanonizacyjna iskra miłosierdzia" w związku z wyniesieniem na ołtarze papieża Jana Pawła II - zapowiedział w czwartek sekretarz Episkopatu Polski bp Wojciech Polak.

Na konferencji prasowej na zakończenie dwudniowych obrad episkopatu bp Polak mówił, że biskupi omawiali m.in. różne formy przygotowania Kościoła w Polsce do kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, która nastąpi 27 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w Rzymie.

"Staramy się skupić na jednej inicjatywie, nazywanej +kanonizacyjna iskra miłosierdzia+" - powiedział Polak.

Zapowiedział, że 30 marca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach iskra zostanie przekazana młodzieży z całej Polski, różnym instytucjom i przedstawicielom życia politycznego, społecznego i gospodarczego, by ci następnie przekazali ją do swoich środowisk.

Następnie w Niedzielę Palmową w katedrach diecezjalnych iskra zostanie przekazana do wszystkich parafii, a 27 kwietnia będzie można zabrać ją do swoich domów. Bp Polak powiedział, że iskra ta ma przypominać o przesłaniu Jana Pawła II, by kształtować w sobie wyobraźnię miłosierdzia.

Hierarcha zapowiedział też msze św. dziękczynne za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Pierwsza z nich odbędzie się 28 kwietnia na pl. św. Piotra w Rzymie, kolejne - 3 maja na Jasnej Górze, 4 maja w Gnieźnie, 11 maja w Krakowie i 1 czerwca, w Dniu Dziękczynienia w Warszawie. Dziękczynienie ma się odbyć we wszystkich diecezjach.

Dziennikarze pytali też biskupów o praktyczne wnioski z adhortacji "Evangelii Gaudium", w której papież Franciszek pisze m.in. o potrzebie misyjnego nawrócenia.

"Potrzeba ducha, który rozumie, że trzeba wychodzić z misją, nie tyle przekreślając dotychczasowe instytucje, ile rozumiejąc ich ograniczenie" - powiedział nowy przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Przypomniał ewangeliczną przypowieść o Dobrym Pasterzu, który zostawia 99 owiec, by szukać jednej. "To jest problem, dlatego że praktycznie jesteśmy przyzwyczajeni do bycia z 99, a ta jedna - mówimy - to małe straty. Tymczasem to jest ta odwrotność misyjna, która powinna kierować nas do otwarcia się na drugiego człowieka, który jest zagubiony" - zauważył abp Gądecki.

Dodał, że to nie tylko kwestia "zawodowych głosicieli Słowa Bożego, bo tymi się niewiele zrobi", ale sprawa każdego ochrzczonego człowieka. "To misyjne otwarcie jest wtedy nawróceniem, kiedy cały Kościół się nawraca i każdy rozumie, że powinien się skierować do drugiego człowieka" - zaznaczył. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

ral/ skz/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)