Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Biskupi: podstawowym warunkiem dialogu jest poszanowanie prawdy

0
Podziel się:

Podstawowym warunkiem dialogu jest poszanowanie prawdy, wsłuchiwanie się we
wzajemne opinie, powstrzymanie od pospiesznych sądów - podkreślają biskupi w liście pasterskim,
wydanym przed XIII Dniem Papieskim.

Podstawowym warunkiem dialogu jest poszanowanie prawdy, wsłuchiwanie się we wzajemne opinie, powstrzymanie od pospiesznych sądów - podkreślają biskupi w liście pasterskim, wydanym przed XIII Dniem Papieskim.

XIII Dzień Papieski będzie obchodzony w niedzielę, 13 października pod hasłem "Jan Paweł II - papież dialogu", a list ma być odczytany w kościołach na terenie całej Polski w najbliższą niedzielę, 6 października.

Hierarchowie przypominają w nim zasady prawdziwego dialogu, które ukazywał całym swoim pontyfikatem Jan Paweł II. "Rozważanie hasła Dnia Papieskiego +Jan Paweł II - papież dialogu+ ma nas zachęcić do podjęcia dialogu w rodzinach, w społeczeństwie i w Kościele" - napisano w liście biskupów udostępnionym PAP w czwartek.

"Ostatnie lata pokazały, z jaką trudnością przychodzi nam prowadzenie dialogu. Zauważa się to w wielu dziedzinach życia: w rodzinie i w pracy, w życiu społecznym i w polityce, w relacjach z bliskimi i z obcymi, którzy do nas przybywają. Ludziom trudno jest porozumieć się między sobą w kwestiach światopoglądu, etyki, kultury, nie mówiąc o polityce czy gospodarce. Trudny, ale potrzebny jest dialog na temat współczesnej rodziny czy wychowania" - napisali biskupi.

Nawiązując do hasła Dnia Papieskiego, hierarchowie podkreślają, że pontyfikat Jana Pawła II "był czasem wielkiego dialogu, czyli rozmowy papieża z Bogiem na modlitwie, w czasie liturgii i w osobistych kontaktach". Zdaniem biskupów, lata papieskiego posługiwania "były również naznaczone jego dialogiem z człowiekiem i ze współczesnym światem".

"Dialog to coś więcej niż wymiana poglądów, krytyka, spór czy polemika. Zaczyna się on od spotkania człowieka z człowiekiem, cierpliwego słuchania, zadawania pytań, aż po możliwość wypowiedzenia się. Tak rozumiany dialog zakłada otwartość i dobrą wolę oraz wzajemny szacunek. Daje możliwość przemyślenia własnych argumentów, ich zweryfikowania oraz zrozumienia drugiej strony" - czytamy.

Według autorów listu kompromis za wszelką cenę, godzący się na odstępstwa od prawdy jest zaprzeczeniem idei dialogu. "Nie wolno bowiem godzić się na łamanie prawdy Bożej nawet kosztem utraty popularności" - podkreślili. ""Wierzący, prowadząc dialog, nie może odmawiać wierności Jezusowi Chrystusowi i Kościołowi" - dodali.

Jan Paweł II przypominał też o dialogu wewnątrz samego Kościoła i usuwaniu napięć, które mogą stać się przyczyną podziału. "Przezwyciężenie napięć i konfliktów w Kościele jest możliwe, jeśli człowiek staje wobec słowa Bożego i odrzucając własne subiektywne zapatrywania, szuka prawdy tam, gdzie się ona znajduje. Źródłem prawdy jest słowo Boże i jego autentyczna interpretacja, podawana przez Magisterium Kościoła. W tym świetle trzeba wsłuchiwać się we wzajemne opinie, wstrzymując się od pospiesznych ocen i sądów" - głosi list biskupów.

Na zakończenie listu, biskupi zachęcają wiernych, by z radością oczekiwali na bliską już kanonizację Jana Pawła II, który "był i jest darem Opatrzności Bożej dla Kościoła". "Pragniemy też nadać głębszy wyraz temu wydarzeniu, podejmując wysiłek realizacji jego wskazań i nauki" - piszą biskupi. Zachęcają też do wspierania stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którzy chcą przygotowywać się do dorosłego życia w duchu wartości, którym służył Jan Paweł II. (PAP)

skz/ bos/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)