Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Biuro Kultury o zasadach wyłaniania dyrektora Teatru Dramatycznego

0
Podziel się:

Kandydaci na dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie będą proszeni o
pisemne opracowanie autorskiej koncepcji programowo-organizacyjnej teatru - informuje Biuro Kultury
m.st. Warszawy. Od kandydatów miasto oczekuje odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia.

Kandydaci na dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie będą proszeni o pisemne opracowanie autorskiej koncepcji programowo-organizacyjnej teatru - informuje Biuro Kultury m.st. Warszawy. Od kandydatów miasto oczekuje odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia.

30 września br. kończy się kadencja dyrektora Teatru Dramatycznego Pawła Miśkiewicza.

Informację w sprawie wyłaniania nowego dyrektora Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka udostępniono w środę na stronach internetowych Biura Kultury m. st. Warszawy. Podano kryteria, którymi miasto będzie kierować się przy wyłanianiu kandydata na następną kadencję.

Podpisany pod dokumentem dyrektor biura, Marek Kraszewski, informuje, że "z myślą o tym, by Teatr Dramatyczny był teatrem repertuarowym, a przy tym ośrodkiem promocji i rozwoju współczesnego dramatu, miejscem wyróżniającym się wysokim poziomem artystycznym, pielęgnującym sztukę aktorską i opartym na zespole wyrazistych osobowości", miasto zaprosi do rozmów kandydatów spełniających kilka wymagań.

Kandydat na to stanowisko musi posiadać wykształcenie wyższe, doświadczenie i znajomość specyfiki pracy w teatrze oraz udokumentowany minimum trzyletni staż pracy na stanowiskach kierowniczych związanych z działalnością kulturalną lub 3 lata prowadzenia własnej działalności gospodarczej związanej z kulturą.

Wymagane są także: umiejętność kierowania zespołem oraz zdolności menedżerskie i organizatorskie, znajomość przepisów prawnych dotyczących funkcjonowania instytucji kultury i finansów publicznych, znajomość zagadnień związanych z pozyskiwaniem pozabudżetowych środków finansowych, doświadczenie w zakresie realizacji projektów finansowanych ze środków publicznych, w tym z funduszy UE, spełnienie warunków zdrowotnych niezbędnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym oraz niekaralność.

Kandydaci zaproszeni do rozmów będą proszeni o przedstawienie m.in. pisemnego opracowania autorskiej koncepcji programowo-organizacyjnej teatru, ze zwróceniem uwagi na bieżące warunki finansowe placówki.

Do udziału w postępowaniu zostaną zaproszeni, "wybitni przedstawiciele życia teatralnego, także osoby zgłoszone przez środowiska teatralne".

Wyboru kandydata dokona prezydent m.st. Warszawy, którego następnie przedstawi ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego oraz związkom twórczym i zawodowym.

W ubiegłym tygodniu zespół Teatru Dramatycznego wystosował do Biura Kultury list otwarty, w którym przedstawiają swojego kandydata na stanowisko szefa warszawskiej sceny - Pawła Łysaka, od 2006 r. dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy. "Pod dyrekcją Pawła Łysaka bydgoska scena stała się jedną z wiodących w Polsce" - napisali sygnatariusze listu, w tym m.in. Katarzyna Figura, Adam Ferency, Władysław Kowalski.

Po upublicznieniu listu zespołu Teatru Dramatycznego Paweł Łysak przyznał, że słyszał o takim pomyśle podczas kuluarowych rozmów w czasie ostatnich Warszawskich Spotkań Teatralnych, gdzie Teatr Polski z Bydgoszczy pokazywał dwa przedstawienia. "To ogromne wyróżnienie dla mnie, a także wyraz uznania dla Teatru Polskiego" - powiedział.

Obecny dyrektor bydgoskiej sceny konsekwentnie odmawia jednak komentowania inicjatywy zespołu Teatru Dramatycznego do czasu ewentualnego otrzymania oficjalnej propozycji ze strony warszawskiego magistratu. Zaznaczył jednak, że wybór w tej sprawie będzie dla niego "trudną decyzją", choć warszawska scena jest mu bardzo bliska, gdyż tu zaczynał swą karierę reżyserską.(PAP)

agz/ olz/ hes/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)