Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Blisko 7,8 mln zł na modernizację pracowni na UJ

0
Podziel się

Modernizacja i rozbudowa pracowni na kierunkach ścisłych i przyrodniczych
Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie kosztowała blisko 7,8 mln zł. Ponad 2,8 mln zł zostanie
przeznaczonych na digitalizację czasopism z przełomu XIX i XX w. w Bibliotece Jagiellońskiej.

bEiaTJjF

Modernizacja i rozbudowa pracowni na kierunkach ścisłych i przyrodniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie kosztowała blisko 7,8 mln zł. Ponad 2,8 mln zł zostanie przeznaczonych na digitalizację czasopism z przełomu XIX i XX w. w Bibliotece Jagiellońskiej.

W poniedziałek marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara i rektor UJ prof. Karol Musioł podpisali umowy dotyczące dofinansowania tych projektów z funduszy unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Projektu Operacyjnego 2007-2013.

Do końca 2012 r. mają się zmienić pracownie, z których obecnie korzystają słuchacze studiów licencjackich na czterech wydziałach: Chemii; Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej; Matematyki i Informatyki oraz Biologii i Nauk o Ziemi.

bEiaTJjH

"Niektóre z naszych pracowni przypominają czasy króla Ćwieczka. Ten projekt pozwoli nam dokonać dużego skoku jakościowego w kształceniu studentów. Mam nadzieję, że będzie to impulsem dla młodych ludzi, by licznie zjawili się na zmodernizowanych studiach" - mówił podczas poniedziałkowej uroczystości prof. Adam Juszkiewicz, pełnomocnik rektora UJ ds. funduszy strukturalnych.

7 mln 764 tys. zł (z czego 5,4 mln zł to dofinansowanie z MRPO) zostanie przeznaczone na zakup sprzętu do 30 pracowni. Będzie to blisko 900 nowoczesnych urządzeń i zestawów aparatury laboratoryjnej i ponad 1,2 tys. urządzeń pomocniczych takich jak komputery i rzutniki. Zastąpią one sprzęt używany obecnie i posłużą do utworzenia 137 nowych stanowisk dydaktycznych.

W ramach projektu "Bezpieczne i kompleksowe udostępnienie zasobów cyfrowych UJ w sieci Internet" ruszy digitalizacja gazet i czasopism z przełomu XIX i XX w., przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej oraz w bibliotekach Wydziału Prawa i Administracji i Instytutu Muzykologii UJ. "Są to gazety wydrukowane na tzw. kwaśnym papierze i rozsypują się w pył. To bardzo często jedyne egzemplarze w Polsce. To takie źródła informacji, po które sięgają naukowcy i studenci piszące prace magisterskie" - mówiła Krystyna Sanetra, wicedyrektor Biblioteki Jagiellońskiej ds. zbiorów XIX i XX w.

Szacuje się, że do wykonania jest ok. 1 mln skanów. Część środków zostanie przeznaczona na lepsze zabezpieczenie serwera Biblioteki Jagiellońskiej. Czytelnicy będą mieli dostęp do czasopism poprzez internet. Wartość projektu to 2,8 mln zł, z czego 2,1 mln zł to dofinansowanie w ramach MRPO.

bEiaTJjN

Marszałek Marek Nawara podkreślił w poniedziałek, że strategiczną ideą w rozwoju Małopolski w l. 2011-2020 jest, by stała się ona europejskim regionem wiedzy. "Trzeba optymalnie wykorzystać kadrę naukową. Mamy 34 uczelnie wyższe, 220 tys. studentów i kilkanaście tysięcy kadry naukowej, z której ok. 13 proc. jest zatrudnionych w jednostkach badawczo-rozwojowych" - mówił Nawara.(PAP)

wos/ abe/ gma/

bEiaTJki
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)