Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Blisko 80 organizacji zgłosiło kandydatury do rad nadzorczych mediów publicznych

0
Podziel się:

Blisko 80 organizacji pozarządowych zgłosiło
do poniedziałku do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT)
swoich kandydatów na członków rad nadzorczych mediów publicznych.
Poniedziałek jest ostatnim dniem zgłaszania kandydatur.

Blisko 80 organizacji pozarządowych zgłosiło do poniedziałku do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) swoich kandydatów na członków rad nadzorczych mediów publicznych. Poniedziałek jest ostatnim dniem zgłaszania kandydatur.

"Napłynęło około 80 wniosków. Trudno jednak powiedzieć ile jest wśród nich kandydatur, ponieważ stowarzyszenia zgłaszały od jednego do pięciu nazwisk" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik przewodniczącej posiedzeń KRRiT Tomasz Różański.

Wśród organizacji, które nadesłały kandydatury, są m.in. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Związek Artystów Scen Polskich, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów, a także fundacja "Media pro bono" założona przez byłego członka KRRiT Lecha Jaworskiego.

Działająca od 21 marca fundacja Jaworskiego zgłosiła 15 kandydatów, w tym m.in. Marka Ostrowskiego z rady nadzorczej TVP do rady nadzorczej Polskiego Radia.

Kandydaci zgłaszani przez organizacje pozarządowe mogą, ale nie muszą być brani pod uwagę przez członków KRRiT. "KRRiT chce, by środowiska twórcze zgłaszały swoich kandydatów, aby spośród nich móc też mieć wybór. Każdy członek Rady może zgłosić swojego kandydata" - powiedział Różański.

Sprawa składów nowych rad nadzorczych mediów publicznych będzie w środę omawiana na posiedzeniu KRRiT.

Od 29 marca, kiedy ukazał się Dziennik Ustaw nr 51 z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie częściowej niekonstytucyjności tzw. ustawy medialnej, przewodnicząca KRRiT Elżbieta Kruk nie może podejmować żadnych decyzji. Trybunał uznał bowiem, że przepis, zgodnie z którym przewodniczącego KRRiT powołuje i odwołuje prezydent, jest niezgodny z konstytucją (a w takim trybie została powołana Kruk). Dlatego od momentu ogłoszenia wyroku TK Kruk pełni jedynie "organizacyjną funkcję przewodniczącego posiedzeń KRRiT".

Według KRRiT, wyrok Trybunału nie oznacza jednak, że nie można powołać nowych rad nadzorczych.

"Trybunał Konstytucyjny nie podważył bowiem podstawy członkostwa, lecz wyłącznie powołania członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na Przewodniczącego KRRiT. Tym samym nie ma przeszkód do podejmowania uchwał przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w sprawach, w których ustawa o radiofonii i telewizji wyraźnie przyznaje jej kompetencje do działania" - czytamy w komunikacie KRRiT zamieszczonym na stronach internetowych Rady.

Według komunikatu, KRRiT może np. powoływać członków rad nadzorczych i rad programowych, przedstawiać Sejmowi, Senatowi i Prezydentowi sprawozdanie ze swej działalności za rok poprzedzający oraz informację o podstawowych problemach radiofonii i telewizji, wydawać zgodę na zmianę statutu spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz wydawać uchwały w sprawach koncesji.

Z apelem o powoływanie członków rad nadzorczych spośród kandydatów wskazanych przez związki twórcze wystąpiło w poniedziałek do KRRiT samo środowisko. Sygnatariusze apelu (m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Ryszard Kapuściński) podkreślają, że członkami rad nadzorczych w mediach publicznych powinni być reprezentanci środowisk dziennikarskich, filmowych czy muzycznych.

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, rady nadzorcze mediów publicznych liczą od pięciu do dziewięciu członków. Powołuje ich KRRiT z wyjątkiem jednego, powoływanego przez ministra skarbu. Kadencje rad nadzorczych trwają trzy lata. KRRiT musi powołać 19 rad nadzorczych publicznego radia i telewizji oraz 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Ich kadencje upływają wiosną. (PAP)

js/ plo/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)