Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Blisko porozumienia związkowców z HSW z chińskim inwestorem

0
Podziel się:

Do końca października powinno zostać podpisane porozumienie dotyczące m.in.
pakietu socjalnego między związkowcami z Huty Stalowa Wola z chińską firmą LiuGong, która chce
kupić część HSW, produkującą maszyny budowlane.

Do końca października powinno zostać podpisane porozumienie dotyczące m.in. pakietu socjalnego między związkowcami z Huty Stalowa Wola z chińską firmą LiuGong, która chce kupić część HSW, produkującą maszyny budowlane.

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Rzeszowie minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, informacje nt. negocjacji chińskiego inwestora ze stroną związkową są "optymistyczne".

"Otrzymaliśmy informacje, że doszło do porozumienia między inwestorem, a stroną społeczną. Z informacji, jaką otrzymaliśmy wynika, że jest to porozumienie bardzo satysfakcjonujące, zarówno dla związkowców, jak i dla załogi. Teraz będą prowadzone, a właściwie kontynuowane negocjacje biznesowe" - dodał.

Natomiast jak zaznaczył w rozmowie z PAP przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników HSW Mariusz Kunysz, zakończył się jedynie pewien etap rozmów. Podpisanie porozumienia powinno nastąpić do końca października.

"Z przedstawicielami chińskiej firmy porozumieliśmy się w czterech najważniejszych punktach, dotyczą one: gwarancji zatrudnienia, funkcjonowania układu zbiorowego pracy, podwyżek pensji oraz bonusu prywatyzacyjnego. O szczegółach ustaleń nie mogę mówić. We wtorek pozna je załoga HSW" - dodał Kunysz.

Zaznaczył, że oprócz tych punktów związkowcy będą negocjować jeszcze inne ustalenia, ale cały pakiet powinien zostać podpisany do końca października.

Wstępną umowę sprzedaży cywilnej części HSW (I Oddział) chińskiej spółce Guangxi LiuGong Machinery podpisano w połowie stycznia tego roku w Chinach.

Proces prywatyzacji I Oddziału HSW rozpoczął się w styczniu 2010 r., a firma LiuGong została wybrana jako inwestor w trybie publicznego zaproszenia do rokowań. Guangxi LiuGong Machinery jest jednym z 500 największych przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach.

HSW zatrudnia ponad 2,1 tys. osób, z czego ok. 1,2 tys. pracuje w I Oddziale HSW. Cywilna część huty specjalizuje się w produkcji ciężkiego sprzętu budowlanego: spycharek, układarek rur, ładowarek kołowych i koparko-ładowarek. Poza sprzedażą na rynek krajowy, produkty HSW były lub są eksportowane do ponad 80 krajów na wszystkich kontynentach. (PAP)

huk/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)