Notowania

śląskie
10-11-2010 (20:38)

Bogdan Koczy honorowym obywatelem Piekar Śląskich

Wybitny ortopeda dr Bogdan Koczy, wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich (Śląskie) - jednej z najlepszych tego typu placówek w kraju - został w środę honorowym obywatelem tego miasta.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wybitny ortopeda dr Bogdan Koczy, wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich (Śląskie) - jednej z najlepszych tego typu placówek w kraju - został w środę honorowym obywatelem tego miasta.

Miejscy radni, decydując o przyznaniu tego wyróżnienia ocenili, że działalność dr. Koczego i kierowanego przez niego szpitala "w sposób znaczący i niezwykle skuteczny na forum ogólnopolskim i europejskim promuje miasto". Radni wyrazili lekarzowi wdzięczność za zaangażowanie w rozbudowę i unowocześnienie bazy leczniczej piekarskiej "urazówki", promowanie nowych technologii medycznych i kształcenie fachowych kadr o najwyższych kwalifikacjach.

Prezydent Piekar Śląskich Stanisław Korfanty przypomniał, że piekarska "urazówka" to - obok miejscowego sanktuarium maryjnego - najbardziej kojarzone z Piekarami miejsce, znane w Polsce i na świecie. Dr Koczy, dziękując za wyróżnienie powiedział, że sukcesy szpitala są zasługą całego zespołu - ordynatorów, lekarzy i wszystkich, którzy w nim pracują. Wspominał swoją wizytę w szpitalu u progu zawodowej drogi, kiedy to jego obecny patron, dr Janusz Daab, po śląsku zaprosił go do współpracy, mówiąc: "czekam na ciebie, synek".

Dr Koczy, ortopeda - traumatolog, naukowiec i społecznik, absolwent Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, jest związany z piekarskim szpitalem od 1975 r., kiedy rozpoczął pracę pod okiem dr. Daaba. Przeszedł tam wszystkie szczeble kariery lekarskiej, od 1998 r. jest dyrektorem placówki.

Wiedzę pogłębiał i doskonalił w renomowanych klinikach w Niemczech, Szwajcarii, Francji i Anglii. Jest autorem lub współautorem 50 prac naukowych. Był prezesem śląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, obecnie jest aktywnym członkiem jego zarządu głównego. Jest współzałożycielem Fundacji Paraplegii im. dra Janusza Daaba w Piekarach Śląskich oraz przewodniczącym prezydium tej fundacji.

Wspólnie z Politechniką Śląską w ramach Komitetu Badań Naukowych bierze udział w tworzeniu i wdrażaniu nowej technologii biotolerancji stopometalicznej, mającej na celu poprawę biozgodności stopów używanych do produkcji ortopedycznych elementów metalowych z układem kostno - stawowym.

Piekarska "urazówka" należy do najbardziej renomowanych i obleganych szpitali specjalistycznych w Polsce. To właśnie tu po złamaniu ręki leczył się ówczesny premier Jarosław Kaczyński. Rocznie przyjmuje ponad 8 tys. pacjentów. Dysponuje ok. 250 łóżkami na ośmiu oddziałach urazowo-ortopedycznych i ok. 140 na trzech oddziałach rehabilitacyjnych. 80 proc. pacjentów to mieszkańcy woj. śląskiego.

Anna Gumułka (PAP)

lun/ abe/

Tagi: śląskie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie