Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bogdan Marciniec doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

0
Podziel się:

Profesor Bogdan Marciniec, światowej sławy specjalista w dziedzinie chemii
krzemoorganicznej i nieorganicznej, otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa Politechniki
Łódzkiej.

Profesor Bogdan Marciniec, światowej sławy specjalista w dziedzinie chemii krzemoorganicznej i nieorganicznej, otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej.

"Jestem bardzo wzruszony i jednocześnie dumny z tego wyróżnienia. Ma ono dla mnie szczególne znaczenie, bo tytuł otrzymuję w znakomitej uczelni, w której pracował m.in. Zygmunt Lasocki, członek PAN i wybitny naukowiec światowego formatu, któremu b. wiele zawdzięczam" - powiedział Marciniec podczas uroczystego posiedzenia Senatu PŁ.

Z wnioskiem nadania prof. Marcińcowi tytułu doktora honoris causa wystąpił Wydział Chemiczny PŁ. Promotorem został prof. Marian Zaborski, który w laudacji podkreślił m.in., że prof. Marciniec wprowadził do literatury światowej termin "silicometallics" oznaczający "związki zawierające wiązania metal-krzem".

Marciniec uznawany jest za twórcę polskiej szkoły naukowej w dziedzinie chemii krzemu, której zastosowanie pozwala m.in. na syntezę rozmaitych połączeń krzemu i innych metaloidów (bor, german).

Dotychczasowa praca naukowa Marcińca obejmuje zarówno badania podstawowe oraz badania technologiczne wraz z "transferem" ich wyników do praktyki przemysłowej. O swoich doświadczeniach związanych z relacjami między teorią i praktyką Marciniec mówił też w środę podczas wykładu "Misja wiedzy" wygłoszonego po nadaniu mu tytułu honoris causa PŁ.

Opierając się na doświadczeniach z działalności utworzonego w 1995 r. poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, którego jest dyrektorem, Marciniec podkreślił m.in., że tego rodzaju parki to "najlepsza forma wyciągająca wyniki badań naukowych z sektora nauki do przemysłu".

72-letni Marciniec w 1963 r. ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Siedem lat później (1970) uzyskał doktorat. W 1975 r. habilitował się, w 1986 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego a w 1991 r. profesora zwyczajnego. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, a także Akademii Inżynierskiej. W macierzystej uczelni pełnił funkcję dziekana Wydziału Chemii (1985-1988), a później rektora (1988-1990).

Profesor Marciniec ma w swoim dorobku naukowym 15 monografii, ponad 370 publikacji, 160 patentów (w tym 13 zagranicznych) i 45 technologii, z których 17 wdrożono w Przedsiębiorstwie Innowacyjno-Wdrożeniowym "Unisil" powołanym, z inicjatywy Marcińca, przy Zakładach Azotowych w Tarnowie.

Jest laureatem licznych odznaczeń, nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (tzw. Polski Nobel) w obszarze nauk technicznych (2009) za odkrycie nowych reakcji i nowych katalizatorów procesów prowadzących do wytwarzania materiałów krzemoorganicznych o znaczeniu przemysłowym.(PAP)

duk/ mlu/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)