Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Boni: będą comiesięczne spotkania z rzecznikami ws. zgłoszeń obywateli

0
Podziel się:

Szef MAC Michał Boni zapowiedział w czwartek comiesięczne, cykliczne
spotkania z rzecznikami: praw człowieka, ubezpieczonych, praw dziecka, praw pacjenta oraz GIODO w
celu monitorowania zgłoszeń Polaków w myśl zasady, że resort "w centrum stawia obywatela".

Szef MAC Michał Boni zapowiedział w czwartek comiesięczne, cykliczne spotkania z rzecznikami: praw człowieka, ubezpieczonych, praw dziecka, praw pacjenta oraz GIODO w celu monitorowania zgłoszeń Polaków w myśl zasady, że resort "w centrum stawia obywatela".

Na konferencji prasowej Boni poinformował, że pierwsze takie spotkanie odbędzie się 5 listopada.

Minister podkreślił, że takie spotkania - z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Głównym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, Rzecznikiem Praw Dziecka, Rzecznikiem Praw Pacjentów, a także Ubezpieczonych - będą organizowane po to, by robić "przegląd, monitoring tego, co zgłaszają obywatele, po to, by te sprawy były szybciej rozwiązywane".

Boni powiedział też, że jego resort chce nadal budować kontakt ze "społeczeństwem sieci", stąd chęć powołania Forum Partnerów Sieci, co nastąpi na początku listopada. "Chcemy zapewnić obywatelom nowoczesne państwo w różnych dziedzinach" - zadeklarował.

Minister zaznaczył, że Polska, jako jeden z pierwszych krajów na świecie, poddała publicznej debacie Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne. "Skądinąd wiemy, że niektóre kraje chciałyby dopisać (do nich - PAP) takie światowe zarządzanie internetem, które niestety mogłoby zagrażać temu poczuciu wolności w internecie" - powiedział.

Boni zaznaczył, że Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny, w ślad za Polską, upublicznił ten dokument w sześciu językach i zaczęła się ogólnoświatowa dyskusja. "W Dubaju, w grudniu mam nadzieję, że przekonamy większość krajów, że nadmiar zarządzania internetem jest szkodliwy dla wolności obywatelskich, a także dla rozwoju tej dziedziny życia" - powiedział.

Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne to dokumenty o randze umowy międzynarodowej precyzującej, w jaki sposób i według jakich zasad powinny być świadczone międzynarodowe usługi telekomunikacyjne. Regulacje mają zostać zatwierdzone na Światowej Konferencji Międzynarodowej Telekomunikacji w dniach 3-14 grudnia w Dubaju.

Boni poinformował też, że zespół do spraw uproszczenia procedur administracyjnych przejrzał 550 z około 1500 istniejących procedur. Zapowiedział, że przez najbliższe pół roku odbywać się będzie praca nad ich uproszczeniem. "Myślimy o centrum tworzenia standardów jakości usług, będziemy tutaj pracowali ze służbą cywilną" - zapowiedział.

Czwartkowa konferencja prasowa szefa MAC odbyła się po raz pierwszy nowej siedzibie resortu przy ul. Królewskiej 27 w Warszawie. Wzięli w niej udział także sekretarze stanu Magdalena Młochowska i Włodzimierz Karpiński oraz podsekretarze stanu Andrzej Ręgowski i Małgorzata Olszewska.

"Po jedenastu miesiącach budowania tego resortu z ośmiu miejsc, w których pracowaliśmy jesteśmy wreszcie w jednym miejscu i uważam to za moment szczególny. Myślę, że wszyscy pracujący w tym gmachu są w jakiejś mierze wzruszeni" - powiedział Boni.

Poinformował, że MAC w nowym budynku ma do dyspozycji 11 tys. m kw., z czego do tej pory udało się wyremontować prawie 6 tys., co kosztowało 2,8 mln zł.

W przyszłym roku - mówił minister - będzie prowadzona druga faza remontu, która "pozwoli się lepiej ulokować i lepiej pracować". "Środki na pełne dokończenie remontu, to także jest kwestia schodów, może jednak wind i lepszej dostępności dla niepełnosprawnych - to jest w projekcie budżetu 6,2 mln na rok przyszły" - powiedział. Sama przeprowadzka - dodał - kosztowała blisko 69 tys. zł.

Jak poinformował Boni, w ministerstwie pracuje 480 osób, co zdaniem ministra stanowi "względnie optymalny poziom". "Jak popatrzymy na 17 resortów, to jesteśmy na piątym miejscu od końca, jeśli chodzi o niskie zatrudnienie. Większość resortów ma o wiele większe zatrudnienie" - powiedział.

Pytany, ilu z pracowników ministerstwa to osoby pracujące uprzednio w Ministerstwie Administracji i Spraw Wewnętrznych, zaznaczył, że około 80 pracowników MAC to osoby "zupełnie nowe". (PAP)

mzk/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)