Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Boni: masterplany dla Odry i Wisły będą gotowe w połowie 2014 roku

0
Podziel się:

Tak zwane masterplany, czyli kompleksowe dokumenty dotyczące m.in. ochrony
przeciwpowodziowej, energetyki i transportu dla Odry i Wisły będą gotowe w sierpniu 2014 roku -
poinformował na piątkowej konferencji prasowej minister administracji Michał Boni.

Tak zwane masterplany, czyli kompleksowe dokumenty dotyczące m.in. ochrony przeciwpowodziowej, energetyki i transportu dla Odry i Wisły będą gotowe w sierpniu 2014 roku - poinformował na piątkowej konferencji prasowej minister administracji Michał Boni.

Boni przypomniał, że konieczność stworzenia takich kompleksowych strategicznych dokumentów wynika m.in. z konieczności pełnego wdrożenia Ramowej Dyrektywy Wodnej.

"Chcemy wypełnić wszystkie oczekiwania KE, a to oznacza, że nasze plany przeciwpowodziowe muszą być zgodne z Dyrektywą Wodną. Zmieniamy model działania i wszystkie zadania, plany, ekspertyzy, projekty znajdą się teraz w masterplanach" - dodał.

Szef MAC zapewnił, że masterplany będą korzystały także z efektów wdrażanego Informatycznego Systemu Osłony Kraju przed Nadzwyczajnymi Zagrożeniami (ISOK). Jedną z funkcji sytemu będzie mapa zagrożenia powodziowego ze wskazaniem obszarów, które mogą być dotknięte ewentualną powodzią. Stworzone mają zostać także specjalne modele pokazujące następstwa przerwania wałów. Mapy ryzyka powodziowego, które mają zostać także wykorzystane w masterplanach, mają powstać do końca 2013 roku.

Boni ocenił, że przygotowanie tych strategicznych dokumentów pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i środowiskowe w naszym kraju.

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski w rozmowie z PAP oszacował, że stworzenie masterplanów będzie kosztowało ok. 10 mln zł. "Chcemy pozyskać na realizację tych planów finansowanie z UE, co pozwoliłoby na wkład własny w wysokości 15 proc. Resztę pokryłaby Unia" - powiedział.

Gawłowski poinformował także, że w przyszłym tygodniu Rada Ministrów przyjmie "mapę drogową", nazywaną roboczo "planem działania" ws. reformy gospodarki wodnej w Polsce. "Ten dokument wskazuje na kilka obszarów, np. na masterplany, czy realizację m.in. projektów przeciwpowodziowych w następnej perspektywie finansowej UE. Rząd zobowiąże się w nim także do zaktualizowania Prawa wodnego w części implementacyjnej przepisów UE, a także do reformy gospodarki wodnej w Polsce" - wyjaśnił.

Spotkanie odbyło się po zakończeniu V konferencji nt. bezpieczeństwa powodziowego w rejonie środkowej Wisły. Wzięli w nim udział m.in.: Boni, Gawłowski, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i wojewoda małopolski Jerzy Miller. (PAP)

mick/ pad/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)