Notowania

wiadomości
25.04.2013 14:07

Boni: W lipcu lista strategicznych inwestycji w ramach Polski Cyfrowej

W lipcu ma być gotowa lista strategicznych inwestycji, które będą zrealizowane z pieniędzy z programu operacyjnego Polska Cyfrowa w nowej perspektywie finansowej UE - poinformował w czwartek w Białymstoku minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Podziel się
Dodaj komentarz

W lipcu ma być gotowa lista strategicznych inwestycji, które będą zrealizowane z pieniędzy z programu operacyjnego Polska Cyfrowa w nowej perspektywie finansowej UE - poinformował w czwartek w Białymstoku minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Szef MAC uczestniczył w obradach Konwentu Marszałków Województw RP. Boni przedstawił marszałkom główne cele "rewolucji cyfrowej", jakie mają być osiągnięte w Polsce do 2025 roku.

Głównym zamiarem jest, by każde gospodarstwo domowe w kraju miało dostęp do internetu o prędkości przesyłania danych 30 Mb/s (megabitów na sekundę). Polacy mają też mieć pełen dostęp do usług w e-administracji tak, aby mogli tą drogą załatwiać swoje sprawy w urzędach. Minister Boni mówił również, że w 2020 roku w pełni drogą elektroniczną powinien odbywać się również obieg dokumentów, a wszystkie dotychczas istniejące rozwiązania i systemy teleinformatyczne mają być spójne z tymi, które powstaną.

MAC konsultuje planowane rozwiązania z samorządami województw, zbiera od nich uwagi dotyczące potrzeb. Chce je zgromadzić do końca maja.

"Chcemy, by program operacyjny Polska Cyfrowa był programem, który wypracuje określone standardy" - powiedział Boni. Wyjaśnił, że jednolite standardy jeśli chodzi o projekty informatyczne powinny dotyczyć całej administracji - m.in. ochrony zdrowia czy wymiaru sprawiedliwości. "Do tego są potrzebne wspólne formularze, rozwiązania, które - mówiąc językiem potocznym - będą spójne" - dodał Boni.

Na wszystkie działania cyfryzacyjne będzie przeznaczonych 5,7 proc. unijnych funduszy, które Polska otrzyma w nowej perspektywie. Pula ma być po połowie podzielona pomiędzy program centralny i regiony. Łącznie ma to być ok. 18-20 mld zł.

Boni ocenił, że w tej chwili wszystkie inwestycje w regionach realizowane przez samorządy województw, a dotyczące budowy sieci szerokopasmowego internetu, są realizowane zgodnie z planem, nie ma żadnych zagrożeń, że nie zostaną zakończone na czas, czyli do 2015 r. Nie ma zatem zagrożenia, że przepadną jakiekolwiek unijne pieniądze na ten cel.

Szef MAC powiedział, że Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie, Podkarpackie, Lubelskie i Świętokrzyskie "relatywnie lepiej" niż inne regiony realizują inwestycje. Korzystają z programu Rozwój Polski Wschodniej. Podkreślał, że jeszcze 2-3 lata temu to właśnie w Polsce wschodniej przygotowania do tych projektów szły za wolno. Michał Boni mówił, że obecnie w Polsce buduje się około 20 tys. km sieci światłowodowej.

W czerwcu w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie zaplanowano regionalne konsultacje na temat Polski Cyfrowej.(PAP)

kow/ je/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz