Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Boni: wzrost PKB w 2014 r. o 2,5 proc. to realistyczna prognoza

0
Podziel się

Minister Michał Boni uważa, że wzrost PKB w 2014 r. o 2,5 proc. to
realistyczna i ostrożna prognoza. "Może być więcej, ale lepiej nie stawiać na to więcej" -
powiedział w środę dziennikarzom Boni podczas XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

bErjYabp

Minister Michał Boni uważa, że wzrost PKB w 2014 r. o 2,5 proc. to realistyczna i ostrożna prognoza. "Może być więcej, ale lepiej nie stawiać na to więcej" - powiedział w środę dziennikarzom Boni podczas XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

"Uważam, że prognoza powinna być bardzo ostrożna. Jak będzie lepiej, to się wszyscy będziemy cieszyli i będzie lepszy wynik także dla budżetu. Uważam, że powinniśmy bardzo ostrożnie (postępować - PAP) jeśli chodzi o budżet na rok 2014, co oczywiście jest bardzo bolesne. To oznacza bardzo silną redukcję w niektórych zadaniach, zupełnie inną kompozycję zadań na przyszły rok. Trzeba będzie sobie dawać radę z realizacją różnych zadań, które wcale się nie zmniejszają, a nawet niekiedy się zwiększają przy zmniejszonych środkach finansowych" - powiedział Boni.

"Zgadzam się, że trzeba więcej optymizmu wtedy, kiedy mówimy o rozwoju całej gospodarki. Z punktu widzenia budżetu państwa nie można przeszarżować z optymizmem, który nie będzie miał pokrycia. Lepiej mieć budżet bardzo oszczędny i jeśli będą lepsze wyniki w przyszłym roku (...), dyskutować w ciągu roku o zmianie budżetu" - dodał.

bErjYabr

Donald Tusk zapowiedział, że w środę odbędzie się spotkanie konstytucyjnych ministrów rządu, na którym omawiany będzie ostateczny kształt propozycji budżetu na 2014 r. Szef rządu dodał, że szczegóły zostaną przekazane w czwartek.

"Po jutrzejszym wieczornym spotkaniu z ministrami konstytucyjnymi, gdzie będziemy ucierali ostateczny kształt propozycji budżetowej, będziemy w czwartek komunikowali ostatecznie nasze decyzje dotyczące niektórych wskaźników budżetu" - mówił we wtorek dziennikarzom Tusk podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. "Będę chciał, byśmy wspólnie z ministrami - w tym z wicepremierem Rostowskim (minister finansów Jacek - PAP) prognozowali jak najbardziej realistyczne wskaźniki. Uważam, że dzisiaj realizm oznacza umiarkowany, ale jednak wyraźny optymizm. Ale zobaczymy" - dodał.

Na czwartek rząd zaplanował przyjęcie projektu ustawy budżetowej na 2014 r. Wtedy też Ministerstwo Finansów ujawni, jakiego wzrostu gospodarczego i inflacji w przyszłym roku należy się spodziewać. Poznamy też wielkość przyszłorocznego deficytu budżetowego.

Na razie resort finansów milczy na ten temat, odwołując się do wcześniej przyjętych prognoz. Zgodnie z przyjętymi w czerwcu przez rząd założeniami do projektu budżetu na 2014 r., wzrost PKB sięgnie w przyszłym roku 2,5 proc., a inflacja średnioroczna wyniesie 2,4 proc. Zdaniem ekonomistów, z którymi rozmawiała PAP, prognozy MF są niemal zgodne z przewidywaniami rynku.(PAP)

bErjYabx

luo/ pad/

bErjYabS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)