Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Borowski prawdopodobnym kandydatem SdPl na prezydenta stolicy

0
Podziel się:

B. szef SdPL Marek Borowski będzie prawdopodobnie kandydatem centrolewicy
na prezydenta Warszawy - poinformował PAP wiceszef Socjaldemokracji Bartosz Dominiak. Sam Borowski
nie podjął jeszcze decyzji, ale - jak zaznaczył w rozmowie z PAP - nie wyklucza startu.

B. szef SdPL Marek Borowski będzie prawdopodobnie kandydatem centrolewicy na prezydenta Warszawy - poinformował PAP wiceszef Socjaldemokracji Bartosz Dominiak. Sam Borowski nie podjął jeszcze decyzji, ale - jak zaznaczył w rozmowie z PAP - nie wyklucza startu.

"Są takie plany i podejmujemy wszelkie starania do tego, żeby Marek Borowski wystartował w wyborach na prezydenta Warszawy" - powiedział Dominiak.

Kandydaturę byłego lidera SdPl, b. marszałka Sejmu, a dziś szefa koła Socjaldemokracji w Sejmie, wsparł już Zarząd Warszawski SdPl. "To była nasza inicjatywa, to Zarząd Warszawski zgłosił tego kandydata" - podkreślił w rozmowie z PAP szef stołecznych struktur Socjaldemokracji Sebastian Kozłowski.

Kandydaturę Borowskiego popiera też wpółpracująca z SdPl Partia Demokratyczna. "Jeżeli Borowski zdecyduje się na start, będzie mógł liczyć na nasze wsparcie" - zadeklarowała w rozmowie z PAP szefowa PD Brygida Kuźniak.

Były marszałek Sejmu miałby formalnie startować jako kandydat niezależny, a popierający go politycy SdPl i PD mieliby utworzyć jego Komitet Wyborczy i pod jego szyldem ubiegać się o mandaty w Radzie Warszawy. "Nie chcemy upartyjniać Marka Borowskiego, chcemy żeby był to kandydat społeczny, obywatelski, niepartyjny" - zaznaczył szef warszawskiego SdPl.

Socjaldemokracja nie wyklucza rozmów o poparciu dla b. marszałka Sejmu ze stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi. Spośród partii politycznych, liczy jedynie na wsparcie Zielonych 2004, z którymi - jako "Porozumienie dla Przyszłości" - współpracowała już przed ubiegłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

"Odpartyjnienie samorządu" miałoby też być hasłem przewodnim kampanii wyborczej SdPl.

Według Kozłowskiego, w ramach Komitetu Wyborczego Marka Borowskiego mogliby startować znani politycy SdPl i PD. W tym kontekście wymienił m.in. Dominiaka, b. szefa PD Janusza Onyszkiewicza i b. europosła tej partii Andrzeja Wielowieyskiego. "Chcielibyśmy, aby duże poparcie dla Borowskiego przełożyło się na poparcie dla całego komitetu, bo wtedy uzyskując nawet 20 proc. poparcia, to w oczywisty sposób mamy już bardzo wielu radnych w Warszawie" - uważa szef stołecznego SdPl.

"Jedynką" na liście Komitetu do rady miasta Warszawy mógłby być z kolei b. europoseł SdPl Dariusz Rosati. Kozłowski zaznaczył jednak, że nie ma jeszcze odpowiedzi eurodeputowanego w tej sprawie.

Według Kuźniak, decyzji o tym kto wystartuje w tegorocznych wyborach samorządowych, nie podjęła też jeszcze Partia Demokratyczna. "Z pewnością w wyborach do Rady Warszawy będzie chciała startować nasza dotychczasowa radna Agnieszka Kuncewicz" - zaznaczyła przewodnicząca PD.

Kozłowski przekonuje, że Borowski ma szansę wejść do drugiej tury wyborów prezydenckich w stolicy. "Na dziś wszystkie dotychczasowe sondaże pokazują, że po obecnej prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz jest Marek Borowski" - podkreślił szef warszawskiego SdPl. W jego opinii, na szanse wyborcze b. marszałka Sejmu niewielki wływ będzie miał też start kandydata SLD Wojciecha Olejniczaka.

Sam Borowski zadeklarował w rozmowie z PAP, że nie wyklucza startu, ale - jak zastrzegł - decyzji jeszcze nie podjął. "Koledzy z SdPl rzeczywiście namawiają mnie do kandydowania, natomiast ja jeszcze takiej decyzji nie podjąłem" - powiedział szefa koła SdPl.

Dodał, że do startu mogłoby przekonać go "zapotrzebowanie na kandydata niezależnego ze sporymi szansami na wejście do drugiej tury".

Borowski już raz, w 2006 roku, startował - jako kandydat koalicji Lewica i Demokraci (SLD+SdPl+PD+UP) - na prezydenta Warszawy. W I turze wyborów zajął trzecie miejsce, z wynikiem 22,6 proc. głosów.

Według grudniowych informacji Państwowej Komisji Wyborczej, tegoroczne wybory samorządowe powinny odbyć się w terminie między 14 listopada 2010 a 9 stycznia 2011 r. (PAP)

mkr/ par/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)