Notowania

filmy
24.04.2010 11:15

Borys Szyc w polsko-szwedzkim filmie "Handlarz cudów"

Borys Szyc zagrał główną rolę w polsko-szwedzkim filmie "Handlarz cudów", który trafi do kin 30 kwietnia. Jest to opowieść o nielegalnej podróży przez Europę Polaka i dwójki dagestańskich dzieci-uchodźców.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Borys Szyc zagrał główną rolę w polsko-szwedzkim filmie "Handlarz cudów", który trafi do kin 30 kwietnia. Jest to opowieść o nielegalnej podróży przez Europę Polaka i dwójki dagestańskich dzieci-uchodźców. *

Film wyreżyserowali wspólnie Bolesław Pawica i Jarosław Szoda.

"Bohaterów dzieli wszystko: wiek, doświadczenie, religia, kultura, krąg cywilizacyjny. A jednak dla każdej z tych postaci wzajemne spotkanie okazuje się kluczowe. Przynosi doświadczenia, które zadecydują o ich dalszym życiu. Droga do samego siebie wiedzie przez drugiego człowieka" - oceniają twórcy filmu.

Bohater grany przez Szyca - Stefan - przechodzi poważny kryzys życiowy. Stara się m.in. uwolnić z nałogu alkoholowego. Załamany, chce poprosić o pomoc Matkę Bożą i w tym celu udać się na pielgrzymkę do Lourdes.

W życiu mężczyzny dochodzi wówczas do poważnej zmiany. Stefan musi na pewien czas przyjąć na siebie odpowiedzialną funkcję ojca w życiu dwójki dagestańskich dzieci - i stać się jedyną osobą, której te dzieci będą mogły zaufać.

W role małych bohaterów wcielili się Rosjanie: Sofia Mietielica (jako Urika) i Roman Golczuk (jako Hasim). Mietielica od sześciu lat mieszka w Polsce, jest uczennicą Warszawskiej Szkoły Baletowej. Roman Golczuk, mieszkaniec Moskwy, ma już w dorobku role w rosyjskich filmach.

"To, co ich wszystkich łączy to brak miłości i brak miejsca zaczepienia na świecie" - powiedział o trójce postaci Borys Szyc.

"Opowiadana przez nas historia mówi o przemianie, o powstawaniu więzi" - tak z kolei charakteryzują film reżyserzy, Bolesław Pawica i Jarosław Szoda.

Scenariusz "Handlarza cudów", na podstawie pomysłu Grzegorza Łoszewskiego (scenarzysty "Komornika"), napisał Mitko Panov.

W obsadzie, oprócz Szyca i aktorów dziecięcych, są też m.in. Mariusz Benoit i Joanna Szczepkowska.(PAP)

jp/ ls/ mow/

Tagi: filmy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz