Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Boże Narodzenie obrządków wschodnich - wolne w części szkół

0
Podziel się

Z powodu Świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, w
czwartek w województwie podlaskim zamkniętych jest część szkół i urzędów administracji
samorządowej, a niektóre uczelnie mają jeszcze wydłużone ferie.

bEgIOibp

*Z powodu Świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, w czwartek w województwie podlaskim zamkniętych jest część szkół i urzędów administracji samorządowej, a niektóre uczelnie mają jeszcze wydłużone ferie. *

Święta w tym terminie, czyli trzynaście dni po katolikach, obchodzą przede wszystkim prawosławni we wschodniej części kraju, wraz z nimi także m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy. W południowo-wschodniej części województwa podlaskiego są miejscowości, gdzie wierni Cerkwi stanowią większość.

Według danych kuratorium oświaty w Białymstoku, zajęć nie ma w czwartek w ponad pięćdziesięciu szkołach podstawowych i gimnazjach w regionie. Tyle bowiem wystąpiło do kuratora o zgodę na odpracowanie dnia, dwóch lub trzech (od 6 do 8 stycznia), w innym terminie, najczęściej w kolejne soboty.

bEgIOibr

To głównie placówki oświatowe w gminach powiatów: hajnowskiego, bielskiego i siemiatyckiego. Tylko kilka szkół jest zamkniętych w Białymstoku, ale w wielu innych miejskich placówkach lekcje są albo skrócone, albo zamiast nich zaplanowane są takie zajęcia, by uczniowie świętujący w tych dniach Boże Narodzenie, nie musieli potem opuszczonych lekcji nadrabiać.

Od kilku lat poprzez różne inicjatywy czynione są w regionie próby takiej zmiany przepisów oświatowych, by szkoły w Podlaskiem, w czasie najważniejszych świąt prawosławnych, mogły mieć wolne bez konieczności odpracowywania.

W ubiegłym roku szkolnym sprawą zajmował się nawet wspólny zespół przedstawicieli rządu i soboru biskupów prawosławnych, ale nie znaleziono satysfakcjonującego rozwiązania.

Wcześniej nie znalazła też akceptacji propozycja kuratorium, by w Podlaskiem przerwę świąteczną połączyć z feriami zimowymi. Wtedy dni prawosławnego Bożego Narodzenia byłyby w szkołach wolne z powodu ferii. Tegoroczna przerwa zimowa w województwie będzie na przełomie stycznia i lutego.

bEgIOibx

W przyszłym roku szkolnym, jeśli pomyślnie proces legislacyjny przejdzie propozycja ustanowienia dnia wolnego 6 stycznia, w katolickie Święto Trzech Króli, to wypadająca tego dnia wigilia Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego będzie również ustawowo wolna.

W województwie warmińsko-mazurskim, gdzie mieszka kilkadziesiąt tysięcy prawosławnych i grekokatolików, w związku z Bożym Narodzeniem na przedłużonych feriach są uczniowie szkół z wykładowym językiem ukraińskim - w Bartoszycach (podstawowa i gimnazjum) i Górowie Iławeckim (gimnazjum i liceum).

"Uczą się u nas uczniowie z całego regionu, więc ich powrót na jeden-dwa dni nie miał sensu, był zwyczajnie nieopłacalny. Odpracowaliśmy te wolne dni w soboty" - powiedziała PAP Olga Olejnik ze szkoły w Górowie. Uczniowie wrócą do Górowa w poniedziałek i w szkole urządzą sobie zabawę sylwestrową tzw. małankę.

W czwartek zajęć nie ma w większości białostockich szkół wyższych, gdzie przerwa świąteczna została wydłużona i obejmuje także początek stycznia.

bEgIOiby

W południowo-wschodniej części województwa podlaskiego wielu pracowników instytucji samorządowych korzysta też z urlopów świątecznych. W niektórych miejscowościach nie pracują całe urzędy, w innych - tylko wyznaczeni pracownicy, którzy nie mają teraz świąt.(PAP)

rof/ jwo/ ls/ jbr/

bEgIOibS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)