Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

"BP drogo zapłaci za wyciek ropy"

0
Podziel się:

Koncern może być zmuszony do zapłacenia do 17,6 mld dolarów kar.

"BP drogo zapłaci za wyciek ropy"
(PAP/EPA)
bFecUirV

Do wód Zatoki Meksykańskiej wyciekło z powodu awarii odwiertu BP 4,1 mln baryłek ropy (około 700 mln litrów). Oznacza to, że BP może być zmuszony do zapłacenia do 17,6 mld dolarów kar.

_ - Koncern BP z pewnością poniesie odpowiedzialność finansową za straty wywołane spowodowanym przez siebie katastrofalnym wyciekiem ropy naftowej do Zatoki Meksykańskiej _ - powiedziała główna doradczyni prezydenta Baracka Obamy ds. ochrony środowiska.

W wywiadzie w programie telewizji NBC News _ Meet the Press _ dyrektor Biura ds. Energii i Polityki Klimatycznej w Białym Domu Carol Browner powiedziała, że brytyjski koncern, który jest sprawcą największej katastrofy ekologicznej w historii USA, _ zostanie na pewno pociągnięty do odpowiedzialności _.

bFecUirX

_ - Będzie wielka kara finansowa _ - oświadczyła.

Zapytana czy rząd USA wysunie przeciwko BP także kryminalne zarzuty, Browner odpowiedziała wymijająco. _ Nie będę się wypowiadać na temat śledztwa prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości _ - oświadczyła.

fot: PAP/EPA_ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/plama;ropy;u;wybrzezy;luizjany,galeria,3655,0.html)Doradczyni Obamy powiedziała też, że prezydent USA popiera propozycję, by znaczna część odszkodowań wypłaconych ewentualnie przez BP została przekazana do stanów dotkniętych kataklizmem.

Według prawa, kary finansowe płacone przez koncerny naftowe wpływają do federalnego skarbu państwa. Pod naciskiem Obamy BP zgodził się przeznaczyć część swych aktywów na fundusz odszkodowań w wysokości 20 miliardów dolarów dla mieszkańców i przedsiębiorstw w stanach nad brzegiem Zatoki Meksykańskiej, które poniosły straty w rezultacie katastrofy.

bFecUisd

Jak wynika z obliczeń, BP będzie musiał zapłacić niewiele mniej na podstawie amerykańskiej Ustawy o Czystych Wodach. Pozwala ona rządowi USA domagać się w procedurze cywilnej kar finansowych za spowodowanie wycieku ropy do morza.

Prawo to przewiduje kary rzędu od 1100 dolarów do 4300 dolarów za baryłkę wylanej ropy, jeżeli winnemu udowodni się zaniedbania.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t96366.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wyciek;ropy;kosztuje;bp;33;mln;dolarow;dziennie,89,0,620377.html) Wyciek ropy kosztuje BP 33 mln dolarów dziennie Lista usterek, które doprowadziły do katastrofy, jest coraz dłuższa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t95881.jpeg ) ] (http://news.money.pl/artykul/plama;ropy;to;najwieksza;katastrofa;ekologiczna;usa,87,0,616279.html) Plama ropy to największa katastrofa ekologiczna USA Zagrożone jest wybrzeże 5 stanów od Florydy po Teksas.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/t96983.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wyciek;kosztuje;bp;100;mln;dolarow;dziennie,218,0,637658.html) Wyciek kosztuje BP 100 mln dolarów dziennie Na walkę ze skażeniem w Zatoce Meksykańskiej koncern wydał już 2,65 mld dolarów.
bFecUisy
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)