Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bp Guzdek: istotą służby żołnierskiej jest obrona ojczyzny

0
Podziel się:

Istotą służby żołnierskiej jest obrona ojczyzny, troska o jej
bezpieczeństwo i wolność - napisał biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek w przesłaniu
skierowanym w środę, w przeddzień Święta Wojska Polskiego, do żołnierzy, pracowników wojska oraz
weteranów i kombatantów.

bEshiQUR

Istotą służby żołnierskiej jest obrona ojczyzny, troska o jej bezpieczeństwo i wolność - napisał biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek w przesłaniu skierowanym w środę, w przeddzień Święta Wojska Polskiego, do żołnierzy, pracowników wojska oraz weteranów i kombatantów.

W przesłaniu zamieszczonym na stronie internetowej Ordynariatu Polowego WP, bp Guzdek zachęca do udziału w mszach świętych w czwartek, 15 sierpnia, podczas których "będziemy się modlić za żołnierzy, którzy polegli w obronie ojczyzny".

"Będziemy pamiętać o was - kombatantach i weteranach. Niech wasze świadectwo o okrucieństwach wojny będzie przestrogą dla nas i dla przyszłych pokoleń. Pokój jest tą wartością, o którą zawsze trzeba zabiegać ze wszystkich sił. Wojna jest wielką klęską człowieczeństwa i pochłania wiele niewinnych ofiar" - głosi przesłanie biskupa polowego.

bEshiQUT

Bp Guzdek przypomina w nim o wspaniałym zwycięstwie odniesionym przez polskich żołnierzy 15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy, które "uratowało Polskę i Europę przez rozprzestrzenieniem się bolszewickiej rewolucji". Jak zapisano w ustanawiającym to święto rozkazie Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego: "W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz".

"Moje myśli biegną do żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, do pełniących posługę w kraju i na misjach zagranicznych. Wyrażam wam uznanie za kultywowane w waszych sercach pragnienie pokoju i gotowość, by w jego obronie nie szczędzić sił, zdrowia, nawet życia" - napisał w przesłaniu biskup polowy.

Podkreśla w nim jednocześnie, że "siła wojska zależy nie tylko od uzbrojenia i wyszkolenia, ale także od wysokiego morale żołnierza". "Dlatego też doceniam ciągłe doskonalenie sztuki wojennej, ale zarazem równoczesne pogłębianie wrażliwości sumienia, gotowego stawać w obronie zagrożonego dobra" - głosi przesłanie biskupa polowego.

Bp Guzdek zachęca w przesłaniu skierowanym do żołnierzy, aby w posłudze duszpasterskiej księży kapelanów dostrzegali "wsparcie w realizacji przysięgi złożonej na sztandar, by chronić niepodległość ojczyzny nie bacząc na wysokość ofiary, którą trzeba ponieść".

bEshiQUZ

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.(PAP)

skz/ itm/

bEshiQVu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)