Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bp. Libera: Boże Miłosierdzie odpowiedzią na pytania ludzi naszej epoki

0
Podziel się:

Orędzie Bożego Miłosierdzia jest właściwą i przekonywującą odpowiedzią jakiej
Bóg zechciał udzielić na pytania i oczekiwania ludzi naszej epoki, naznaczonej przez straszliwe
tragedie - powiedział w niedzielę biskup płocki Piotr Libera.

Orędzie Bożego Miłosierdzia jest właściwą i przekonywującą odpowiedzią jakiej Bóg zechciał udzielić na pytania i oczekiwania ludzi naszej epoki, naznaczonej przez straszliwe tragedie - powiedział w niedzielę biskup płocki Piotr Libera.

W płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny bp Libera przewodniczył mszy świętej odprawionej w ramach uroczystości Święta Bożego Miłosierdzia.

Bp Libera przypomniał, że św. Faustyna Kowalska, która właśnie w Płocku w 1931 r. doznała pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego, "była świadkiem i apostołką miłosiernej miłości Boga". "Ta skromna zakonnica, córka naszej Ojczyzny, była i jest darem nie tylko dla Polski, ale dla całej ludzkości" - zaznaczył.

Bp Libera przypomniał, że Święto Bożego Miłosierdzia ustanowił w 2000 r. papież bł. Jan Paweł II.

"Cud Miłosierdzia radykalnie odmienił losy ludzkości. W tym cudzie objawia się w pełni miłość Ojca, który dla naszego odkupienia złożył w ofierze nawet swego jednorodzonego syna. W Chrystusie ukrzyżowanym i poniżonym ludzie wierzący i niewierzący mogą podziwiać zdumiewające świadectwo solidarności, która jednoczy go z naszą ludzką kondycją w sposób przekraczający wszelką wyobrażalną miarę" - powiedział w homilii bp Libera.

Podkreślił, że miłość Boga, która jest silniejsza od śmierci i grzechu, "objawia się i urzeczywistnia jako miłosierdzie w naszym codziennym życiu i przynagla każdego człowieka, aby i on czerpał miłość miłosierną od Ukrzyżowanego".

Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna (50 km od Płocka - obecnie woj. łódzkie), jako trzecia córka z dziesięciorga dzieci Stanisława i Marianny Babel. Od wczesnej młodości musiała zarabiać na życie. Do szkoły uczęszczała przez niecałe trzy lata. W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie.

W 1930 r. św. Faustyna przybyła do klasztoru w Płocku, gdzie przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna. To właśnie w Płocku, 22 lutego 1931 r., w istniejącym do dziś klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego, polecającego namalowanie obrazu z podpisem: "Jezu, ufam Tobie".

Swoje przeżycia mistyczne św. Faustyna spisała w prowadzonym w Wilnie i Krakowie w latach 1934-1938 "Dzienniczku". W czasie pobytu w zakonie chorowała na gruźlicę. Zmarła 5 października 1938 r. w krakowskich Łagiewnikach.

Papież bł. Jan Paweł II 18 kwietnia 1993 r. na Placu Świętego Piotra w Rzymie II dokonał aktu beatyfikacji Faustyny, a 30 kwietnia 2000 r. - jej kanonizacji. Relikwie świętej znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, a także w sanktuarium w Płocku.

W 80 rocznicę objawień św. Faustyny Kowalskiej, 22 lutego 2011 r. biskup płocki Piotr Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: "Jesu, in Te confido - Deus Caritas est" - "Jezu, ufam Tobie - Bóg jest Miłością". (PAP)

mb/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)